Özel tiyatrolara yardımda 'genel ahlâk' kriteri!

Özel tiyatrolara yardımda 'genel ahlâk' kriteri!
Özel tiyatrolara yardımda 'genel ahlâk' kriteri!
Gezi Parkı protestolarına destek veren özel tiyatrolara yardım kestiği gerekçesiyle eleştirilen Kültür Bakanlığı hakkında çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı. Tiyatrolara 'ahlaka uygun oyun' sahneleyeceklerine dair protokol imzalatıldığı, aksi halde yardımların geri isteneceği belirtiliyor.

Radikal.com.tr – Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Gezi eylemlerini destekleyen özel tiyatrolara yardımı kesmesinin ardından, bu konuda ikinci bir skandala imza attığı öne sürüldü.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre Bakanlık, yardım yapmaya uygun bulduğu tiyatrolara “ahlaklı oyun ” kriteri getirdi. Bakanlık, yardım yaptığı özel tiyatrolara, “genel ahlak kurallarına uygun” oyun sahnelemeleri için protokol imzalama zorunluluğu getirdi. Habere göre, “genel ahlaka uygun oyun” sergilemeyen tiyatronun yardımı 15 gün içinde yasal faiziyle birlikte geri alınacak.

Bakanlık protokolünde ayrıca tiyatrolardan, sahneleyecekleri oyunun metni de istendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, her yıl verilen özel tiyatrolara destek yardımları konusunda bu yıl farklı bir tutum takınarak “Gezi eylemlerine katılan ve destek veren” aralarında Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Haluk Bilginer, Levent Kırca’nın tiyatroları ile AST ile Destar Tiyatro’nun da bulunduğu 20’ye yakın tiyatroya destek yardımı yapmamıştı.

Bakanlık Değerlendirme Komisyonu, 4 milyon 312 bin TL ödeneği, bu yıl, 221 özel tiyatronun projesine dağıtmaya karar vermişti. Söz konusu yardımlara ilişkin bakanlık, desteklemeye değer görülen tiyatrolara “Özel Tiyatroları Destekleme Yardımları Protokolü” gönderdi. Tiyatroların bakanlıktan yardım alabilmek için imzalamakla yükümlü oldukları söz konusu protokolün 14. maddesi ile dikkat çekici bir yükümlülük getirildi.

14. maddeye göre tiyatrolar alacakları yardım karşılığında “genel ahlak kurallarına uygun” oyun sahnelemek zorunda olacaklar. Yardım alan tiyatrolar “genel ahlak kurallarına uygun” oyun sahnelemezse, bakanlıkça verilen yardım 15 gün içinde yasal faiziyle geri alınacak.

Selda Güneysu’nun Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberinin tamamı şu linkten okunabilir:

Yardımda ‘ahlak kriteri’