Özgürce ama temkinli gez!

Özgürce ama temkinli gez!
Özgürce ama temkinli gez!
Sırt çantasıyla maceralı bir seyahate çıkıp değişik kültürler ve coğrafyalar tanımak dünyanın en güzel şeylerinden... Lakin yolda başınızdan geçecek tatlı anılar kadar, size ciddi zarar verecek risklerle karşılaşma ihtimali her daim mevcut. İtalyan sanatçı Pippa Bacca'nın 2008'de öldürülmesinin ardından şimdi de Amerikalı turist Sarai Sierra'nın öldürülmesi 'yalnız gezmenin sakıncalı olduğuna dair' söylemleri gündeme getirdi. Özgür bir ruhla yollara dökülmekten vazgeçmeyecekler için gezginin dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Haber: ECE ÇELİK - ece.celikls@gmail.com / Arşivi

1-Bir seyahatte en önemli şeylerden biri, sizi kendi ülkenize geri gönderebilecek belgeler ve paradır. Paranızı ve önemli belgelerinizi muhafaza edebileceğiniz bir iç çantası edinmelisiniz. Erkekler ceketlerinin iç ceplerini kullanabilir ancak yine de kıyafetinizin içine belinizden bağlayacağınız bir çanta işinizi görecektir.
2-Pasaportunuzun fotokopisini seyahat ettiğiniz arkadaşınıza verin ya da çantanızın ayrı bir bölümüne yerleştirin. Böylece pasaport kaybolsa bile fotokopi sayesinde gittiğiniz ülkenin yetkilileri bilgilerinize daha kolay ulaşabilir.
3-Paranızı farklı yerlere koyun. Bir bölümü düşer ya da çalınırsa bile diğer kısmı ile seyahatinizi sürdürebilirsiniz ya da ülkenize geri dönebilirsiniz.
4-Seyahate çıkmadan sağlık sigortası yaptırmalısınız. Çok ufak paralara yapılabilen sağlık sigortası sayesinde beklenmeyen bir sağlık sorunu karşısında kendinizi güvende hissedersiniz.
5-Kalacağınız otel ya da ‘Couchsurfing’ yoluyla bulduğunuz misafirperver kişiyle ilgili önceden yazılmış yorumları okuyun. O otelin ya da o kişinin güvenilir olup olmadığını kontrol edin.
6-Gittiğiniz ülkelerin internet kafelerinde girdiğiniz hesapların bilgilerini bilgisayarlarda bırakmayın. Özellikle internet bankacılığı kullandıysanız hesabınızdan çıkmış olduğunuza emin olmalısınız.
7-Cep telefonu, laptop, tablet bilgisayar gibi değerli eşyalarınızı her ülkede olur olmaz yerlerde çıkarıp kullanmanız hırsızlara davetiye çıkaran bir hareket olabilir. Toplu taşıma araçlarında ve sokaklarda bu eşyalarınızı fazlaca çıkarmamaya özen gösterin.
8-Aldığınız rehber kitap ya da önceden yapmış olduğunuz araştırmalar sayesinde gittiğiniz şehrin tehlikeli bölgelerini belirleyin. Yolunuz oralara düşerse aydınlık ve kalabalık caddelerden yürümeyi tercih edin.
9-Başınıza gelebilecek her türlü tehlikeye karşı gittiğiniz ülkenin polis ve ambulans numaralarını telefonunuza kaydedin.
10-Otostop çekecekseniz benzinlik, dinlenme tesisi gibi kameralı yerlerden çekmeye özen gösterin. Geceyi dışarıda geçirme durumunda ise en güvenli yerler havaalanı, tren garı ya da otobüs terminali olacaktır. Ayrıca sizi aracına alan kişiye, onun iyi bir insan olduğunu hissettirerek (vicdanına oynayarak!) size kötülük yapma ihtimalini düşürebilirsiniz...

 

Gezginler anlatıyor...

Levi Moche - (Fransa, barmen, 27): Bir şeylere dikkat etmeden gezmeyi çok seviyorum. Çok fazla güvenliğime dikkat edersem o gezi benim için anlamsızlaşıyor. Gezmek benim için macera demek; yeni insanlarla tanışır ve onlara güvenirim. Kötü niyetli insanlar bizi kendi ülkemizde de bulabilir. Bu korkuyla seyahat edilmez. Bir kişi korku ve endişeden vazgeçmeden kendine gerçek bir gezginim dememeli.
Teresa Pinto - (Portekiz, eczacı, 26): Güvenlik benim için çok önemli. Portekiz içinde yaptığım seyahatlerde herhangi bir korku duymuyorum. Burası benim ülkem ve nasıl davranmam gerektiğini biliyorum. Ama başka ülkelere gittiğimde pasaportumu, banka kartlarımı ve telefonumu güvenli yerlerde tutarım. Gittiğim ülkeyi araştırıp güvensiz bölgelerine gitmemeye çalışıyorum.
Canan Çengel ( Türkiye , fotoğrafçı, 24): Belki biraz paranoyakça ama gittiğim ülkede ilk olarak polis ve ambulans numaralarını kaydederim. Zaten varsa Türk konsolosluğunun numarası mesaj olarak geliyor. Pek işe yarayacağını sanmasam da onu da kaydediyorum. Haritam elimde, bu numaralar da rehberimdeyse güvenli hissederek gezebiliyorum.
Nesligül Çaltıl (Türkiye, öğrenci, 22): Kalacağım yerin bilinir olmasına dikkat ediyorum. Önceden gidenlerin yorumlarını okuyorum, tanıdığım sitelerden rezervasyon yaptırıyorum. Çalınma ihtimaline karşı paramı farklı yerlere koyuyorum. Telefonumun açılış sayfasına isim ve iletişim numarası koyuyorum, düşürürsem bulan bana ulaşabilsin diye. Gece çıkmadan etrafı kolaçan ediyorum. Geceleri yolu uzatsa bile gidilebilecek en aydınlık yollardan yürümeye çalışıyorum. En önemlisi, turist gibi görünmemeye çalışıyorum. Boynumda fotoğraf makinesi, şaşkın şaşkın etrafa bakmıyorum.