Özinel'in hüzünlü vedası

Özinel'in hüzünlü vedası
Özinel'in hüzünlü vedası
Son yıllarda maddi zorluklar çeken emektar tiyatrocu Tuncay Özinel, zatürre teşhisiyle kaldırıldığı hastanede dün sabah 71 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye tiyatrosunun emektar isimlerinden Tuncay Özinel, zatürre teşhisiyle kaldırıldığı hastanede dün sabah hayatını kaybetti. Son dönemde maddi zorluklar çekmesine rağmen tiyatrodan kopmayan ve önceki güne kadar yeni oyununun provalarıyla uğraşan Özinel, 71 yaşındaydı. Özinel’in yarın sabah 10.00’da Şişli Kültür Merkezi’ndeki törenin ardından Teşvikiye Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacağı belirtildi.
Ankara Ekin Tiyatrosu kurucusu Faruk Güvenç, hurriyet.com.tr’den Banu Şen’e yaptığı açıklamada Özinel’in son yıllarda çok çile çektiğini anlattı: “ Akşam zatürre teşhisiyle Cerrahpaşa’ya kaldırılmış sonra da Zeytinburnu’na sevk edilmiş. Solunum cihazına bağlanmış, sabah saatlerinde hayatını kaybetmiş. Şu anda İzmir’de turnede bulunduğumuz için yanında değiliz. Kimsesi yoktu. Ancak Ali Poyrazoğlu ile çok yakındılar. O ve Abdullah Şahin yanında. Tuncay ağabey çok sıkıntı, çile çekti. Çok mutsuzdu. Her şeye rağmen sevgi dolu bir yüreği vardı. Daha dün provası vardı. Tüm imkansızlıklara, maddi sıkıntılarına rağmen yeni bir oyun hazırlıyordu. Son nefesine kadar tiyatrodan kopmadı.”
Özinel’in yakın dostu Ali Poyrazoğlu da duyduğu acıyı Twitter’a yazdığı “Tuncay seni içime gömdüm” sözleriyle dile getirdi.
1942 yılında Ankara’da doğan Tuncay Özinel’in tiyatro macerası ortaokul yıllarında başladı. 1970’lerdeki seks filmleri furyasında ‘Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak’, ‘Hızlı Giden Yorulur’, ‘Ava Giden Avlanır’, ‘Aman Karım Duymasın’, ‘Parayla Değil Sırayla’, ‘Bitirim Hüsnü’ gibi filmlerde rol alan Özinel, sinemada son olarak 2009 yılında Cem Yılmaz’ın western komedisi ‘Yahşi Batı’da rol almıştı. 1980 yılında kendi adını taşıyan Tuncay Özinel Tiyatrosu’nu kuran sanatçı, soh yıllarda Çiğdem Tunç’la beraber oynadığı ‘Sil Baştan/ Şile Yolunda Çile’ adlı oyunla seyirci karşısına çıkıyordu.