Özpetek, festivale hazır, operaya devam

Özpetek, festivale hazır, operaya devam
Özpetek, festivale hazır, operaya devam
AA'ya verdiği röportajda onursal başkanı olduğu Roma Türk Filmleri Festivali'yle ilgili bilgi veren Ferzan Özpetek, yeni filmi ve opera projeleriyle de ilgili konuştu.

Roma Türk Filmleri Festivali'nin onursal başkanı yönetmen Ferzan Özpetek, festivalin üçüncü senesinde daha fazla seyirciye ulaşma imkanı bulacaklarını söyledi. AA'ya konuşan Özpetek, yarın başlayacak festivalin bu sene iki büyük salona taşındığını, "uzun kuyruklar oluşmasına sebep" ilginin de böylece karşılanabileceğini belirtti. Roma Türk Filmleri Festivali'nin Türkiye 'de çok başarılı filmlerin ve yönetmenlerin İtalya 'da da görülmesi için öneminden bahseden Özpetek, geçen sene Nuri Bilge Ceylan'ın 'Bir Zamanlar Anadolu ' filminin de İtalya'daki dağıtım şirketleri tarafından bu festivalde gösterildiğini vurguladı. Özpetek önümüzdeki yıllarda Lütfi Akad toplu gösterimi yapma planlarının yanı sıra ilginç bir yönetmen olarak nitelendirdiği Çağan Irmak'ın filmlerini de göstermek istediklerini söyledi. Gelecek yıl şubat ayı sonlarına doğru gösterime girmesini planladığı 10. filmi "Allacciate Le Cinture (Kemerlerinizi Bağlayın)" ile uğraştığını aktaran Özpetek, 13 yıllık evli bir karı-kocanın türbülansa giren hikayelerini konu edinen filmin, Türkçe adının henüz konulmadığını ve ve kendisine 2003 yılında çektiği 'Karşı Pencere'yi hatırlattığını söyledi.
 Filminin şubat ayında gösterime girmesinin ardından Özpetek'in gündeminde ise yine opera var. Yönetmen, dünyanın pek çok yerinden opera için çağrıldığını belirterek, "Pekin'de 2016'da yapacağım bir şey var. 2016 yılı bana çok uzak geliyor şu anda. Başka projeler olabilir bu arada. Böyle bir opera menajerim var o takip ediyor hep ama bu sadece sözlü söylenen şeyler. Metropolitan'dan bahsediyorlar. Bir sürü proje var ama hiçbiri rayına oturmuş değil. Pekin'i kesin olarak bana sordular" dedi. Özpetek, 2016'da Pekin'de opera sahneye koyabilmesi durumunda bunun Verdi'nin Falstaff operası olacağı bilgisini verdi.