Pabucumuzu ters giydiren 'taşkın' ruh

Pabucumuzu ters giydiren 'taşkın' ruh
Pabucumuzu ters giydiren 'taşkın' ruh
Elektronik müziğin sınırlarını yeniden tanımlayan Şili doğumlu Matias Aguayo, yeni albümü 'The Visitor'da müzik yazarına pabucunu ters giydiriyor.
Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

Matias Aguayo karanlık ruh hallerinin geçer akçe olduğu elektronik müzik dünyasının ayrıksı ve aydınlık isimlerinden. Şili’de doğan, Almanya ’da büyüyen ve hayatı boyunca bol bol gezen bu güleç adam gittiği yerlere ışığını da götürüyor. Onun müziği makinelerin ısıttığı loş odaların müziği değil; taşkın ve esrik sokakların müziği. Hatta insan sesini enstrüman gibi kullanma konusunda akıl almaz denemeler yapan bu adam için ‘sokakların sesi’ diyebiliriz. 

Mucize etkisi 

Efsanevi plak şirketi Kompakt tarafından basılan ‘Ay Ay Ay’ 2000’lerin en önemli elekronik müzik albümlerinden biriydi, ‘insan sesiyle tekno’ konseptini kimse daha önce Aguayo gibi deneysel ve eğlenceli bir şekilde ele almamıştı. Öyle ki; albümün mükemmel bir ‘pop’ albümü olduğunu söyleyen de var, elektronik müziğin sınırlarını yeniden tanımlayan avangard bir çalışma olduğunu da... Eşi benzeri olmayan, ilk dinleyişte mucize etkisi yaratan bir kimya. Sanatçının yeni albümü ‘The Visitor’ da ezber bozarak müzik yazarına pabucunu ters giydiriyor. “Ne olduğunu anlayamadım ama çok güzeldi” dedirten bir albüm.
Aguayo işbirliğinin ve iletişimin öne çıktığı imece usulü bir albüm yapmaya karar vermiş ve Güney Amerika ’dan Avrupa ’ya dek gezmiş, kulağına çalınan ritimleri kaynaştırmış. Güney Amerika ziyaretinde yorgun argın kendinizi attığınız mahalle barında sizi ayağa kaldıracak olan acayip müzik bu. Tekno ve yerel ritmler ‘synth’ ağırlıklı saykodelik melodilerle bir araya gelince ortaya zıpır bir ‘pop’ çıkmış. Sokakların ruhuna ve ritmine yakın, diyaloğu önemli bulan bu harika albümü özellikle çapulcuların seveceğine şüphe yok.