Palamutlar nerede: Bölüm 2

Palamutlar nerede: Bölüm 2
Palamutlar nerede: Bölüm 2
'Palamutlar Nerede?' projesinde canlı yakalanan palamutlar markalanarak denize geri bırakılıyor. Böylece göç yolları inceleniyor.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Deniz Bilimci Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün öncülüğünde 2 yıldır şu soruya cevap bulmak için bir proje üzerinde çalışıyor: ‘Palamutlar Nerede?’ Proje kapsamında canlı yakalanan palamutlar markalanarak denize geri bırakılıyor. Göç yolları incelenen palamutlar hakkında bilimsel veri elde edilmesi amaçlanıyor.

Metro Toptancı Market sponsorluğunda gerçekleşen proje kapsamında ilk kez geçen yıl 1615 palamut markalanarak denize bırakıldı. Bu palamutlardan bir yıl içinde 26 tanesi balıkçılar tarafından çeşitli noktalarda yakalanarak yetkililere teslim edildi. Daha önce markalanıp denize bırakıldığı nokta belli olan palamutların, yakalandığı yere olan uzaklığı ile göç yolları hakkında bilgi elde edildi.

Proje kapsamında Beykoz dalyanında bu yıl ikinci kez markalama uygulaması yapıldı. Canlı olarak yakalanan ve denizin ortasında hazırlanan havuzda bulunan palamutlara tek tek marka takıldı. Palamutlar daha sonra denize bırakıldı. Bu yıl yaklaşık 1500 palamutun daha markalanması hedefleniyor.

 

Palamutlar nerede: Bölüm 2

PALAMUT İÇİN HENÜZ ERKEN

Prof. Öztürk, palamutları markalama işleminin ilk kez 1954-1955 yıllarında yapıldığını ancak o günden bugüne ilk kez tekrarlandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Neden palamut, çünkü palamut bu coğrafya için çok önemli. Karadeniz’de bıraktığımız markalı palamut Karadeniz’de mi kalıyor, Akdeniz’e mi gidiyor? Nerelere yumurtasını bırakıyor? En uzak nereye gidiyor? Bu bilgiler çok önemli. Eğer başka bir ülkenin kıyılarına gidiyorsa işbirlikleri yapmalıyız. Bilimsel veri olmadan balıkçılık da olmaz.” Bu yıl palamutların az olduğunu ve kendisine de sürekli ‘palamutlar nerede’ diye sorulduğunu belirten Öztürk, “Ege’de balık var. Marmara’da torik yakalanıyor. Bilim spekülasyon kaldırmaz. Bu sezon için daha erken bir soru” dedi.

Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Rudhelt de Türkiye ’de yıllık bir kişinin ortalama 8.6 kilogram balık tükettiğini, dünyada bu oranın 16, Avrupa ’da ise 22 kilogram olduğunu hatırlattı. Balık stoklarının azalmasına rağmen tüketimin arttığının anlatan Rudhelt, Türkiye’de yılda 600 bin ton balık üretildiğini bunun sadece yüzde 25’inin çiftlik üretimi olduğunu, yüzde 75’inin ise avlandığını söyledi.

Önümüzdeki yıl son kez palamutların markalanacağı proje kapsamında 3 yıl içinde denize 4 bin 500 markalı palamut bırakılması öngörülüyor. Markalı balıklardan ortalama yüzde 10’unun yeniden yakalanmasının bir başarı olduğuna değinen Prof. Öztürk, geçen yıl bu oranın yüzde 13 olduğunu belirtti. Proje kapsamında bu yıl Çanakkale, Saroz Körfezi, Çeşme ve İskenderun’da da palamutlar markalanarak denize bırakılacak.

Palamut markalama etkinliğine katılanlar arasında Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi’nden bir grup öğrenci de vardı.