Pamuk'a 'Legion D'honneur' nişanı

Pamuk'a 'Legion D'honneur' nişanı
Pamuk'a 'Legion D'honneur' nişanı

FRANSA - Türkiye ’nin Nobel ödüllü kalemi Orhan Pamuk’a Fransa’da düzenlenen törenle ‘Legion D’honneur’ nişanı verildi. Fransa Kültür Bakanlığı’nda dün akşam düzenlenen törende konuşan Fransa Kültür ve İletişim Bakanı Aurelie Filippetti, Pamuk’tan övgüyle bahsetti. Fransız Bakan, özellikle yazarın İstanbul temalı hikayelerinden etkilendiğini söyleyerek, “İstanbul hikayeleri nedeniyle sizi Fransız yazar Victor Hugo’ya, hikayenizi de Sefilller’e benzetiyorum. Bu bakımdan oldukça tanıdık geliyorsunuz” diye konuştu.

‘Fransızca bilmeyen bir tek benim’
Törende konuşan Orhan Pamuk ise ailesinde Fransızca bilmeyen tek kişinin kendisi olduğunu söyleyerek, “En çok Fransız romanı okudum, Fransız resimlerine baktım” diyerek salondakileri gülümsetti.Konuşmasında Türkiye-Fransa ilişkilerine de değinen Orhan Pamuk, “Osmanlı-Türk siyasi batılılaşmasının modeli Fransa olmuştur” diye konuştu. Konuşmaların ardından Fransız Bakan, onur nişanını Orhan Pamuk’a takdim etti. Törene, Türkiye’nin UNESCO nezdindeki Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu, Paris Büyükelçiliği görevlileri ile Türkiyeli ve Fransız davetliler katıldı.

Avrupa ’ya ilkelerini hatırlattı
Orhan Pamuk, İngiliz The Guardian gazetesi için kaleme aldığı yazısında Avrupa’yı eleştirdi. Pamuk, Avrupa’nın Fransız Devrimi’nin ilkelerinden uzaklaştığını ve dışarıya set çeken, din ve etnik kimlik kıstasının giderek daha çok önem taşıdığı, muhafazakârlaşmanın güçlenmekte olduğu bir yere dönüştüğünü yazdı. ‘Avrupa, Türkiye’ye -ve dünyanın geri kalanına- sırt çeviriyor’ başlıklı yazı, “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik ilkelerine ne oldu? Müslüman korkusu Avrupa demokrasisini riske atıyor” spotuyla sunuldu. (AA)