Pamuk'tan Avrupa'ya Fenerbahçe örneği

Orhan Pamuk, uzun yıllardır Avrupa futbolunda mücadele eden Fenerbahçe'yi örnek göstererek, 'Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğini' söyledi.

LONDRA - Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, " Avrupa , kardeşlik, eşitlik, demokrasi, insan hakları ve özgürlüğe dayanıyorsa Türkiye 'nin AB üyesi olması gerektiğini" belirterek, Fenerbahçe 'yi örnek gösterdi ve "Türk takımı Fenerbahçe, Avrupa futbolunda uzun yıllardır mücadele ediyor" dedi.
Pamuk, İngiltere'nin başkenti Londra'daki "Southbank Centre"da, İngilizce'ye çevrilen son romanı "Masumiyet Müzesi" ile ilgili konferans verdi.

Dinleyicilerin, merkezin yaklaşık 900 kişilik "Queen Elizabeth Hall" salonunu tamamen doldurduğu konferansta Pamuk, burada bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, "Masumiyet Müzesi" romanından bazı bölümler okudu ve kitabının konusundan bahsetti.

İngiliz yazar ve eleştirmen Hermione Lee ile daha sonra kitabını tartışan Pamuk, Lee'nin özellikle kitapta anlatılan aşka, Füsun karakterine, Kemal karakteriyle Orhan Pamuk'un ne kadar benzediğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Kitabındaki Kemal karakteriyle, üst tabaka bir aileden gelmesi ve hayat tarzı konularında kendisiyle benzerlikler olduğunu anlatan Pamuk, "Kitaptaki baş kahraman Kemal ile en derin benzerliğimiz, dışına çıktığı, ayrıldığı üst tabaka Nişantaşı toplumuna duyduğu küskünlüktür. En çok bu noktada Kemal karakteriyle kendimi özdeşleştirdim" dedi.

Lee'nin "Doğu-Batı romanıyla" ilgili sorularını da yanıtlayan Pamuk, romanlarında "doğu-batı" konusunu genellikle işlediğini kaydetti.