'Pamuk'un kitapları Türkiye'ye aşk mektubu'

'Pamuk'un kitapları Türkiye'ye aşk mektubu'
'Pamuk'un kitapları Türkiye'ye aşk mektubu'

Nobel ödüllü Orhan Pamuk, Meksika?daki Guadalajara Kitap Fuarı?nın açılışını yaptı. FOTOĞRAF: REUTERS

New York Times'tan Suzy Hansen, Orhan Pamuk üzerinden Türkiye'ye baktı. Doğu-Batı sentezine ve Orhan Pamuk algısına eğilen Hansen'e göre, yazarın eserleri Türkiye'ye yazılmış aşk mektupları

NEW YORK - New York Times gazetesinden Suzy Hansen, Orhan Pamuk eserleri üzerinden Türkiye’ye ilişkin bir değerlendirme kaleme aldı.
Türkiye’nin doğu-batı sentezini uzaktan bakınca uzlaşmacı içeridense çatışmacı bulan ‘İstanbul Mektubu - Pamuk’un Semti’ başlıklı yazıda Hansen, Sultanahmet Meydanı’nda her türlü insanın birarada yaşaması örneğini verdi. Yazar, “Bu sahneye tipik şekilde dışarıdan bakan biri, İslami olanla batının mucizevi şekilde birlikte var olabilmesinden hoşlanabilir. Ancak Türkiye sonsuza dayanan uzlaşmazlık katmanlarını açıyor: Türkiye’nin genellikle kendine özgü bir ‘kırmızılarla maviler’ uyumundan hoşlandığı bir gerçek mi? Kimi zaman bu iç çekişme İslamla hiç ilgili değilken, dini olanla laik olanın sokak kavgasına girmesinin mukadder olduğu doğru mu?” diye sordu.
Hansen “70’lerin Beyaz Türkleri ‘doğulu’ algılanmak istemez, ‘Kara Türkler’in Anadolu’dan gelip ayrıcalıklarına saldıracaklarını, dindar bir siyasi hareketin seçimleri silip süpüreceğini, cumhurbaşkanının eşinin türban takacağını hayal etmezlerdi. İşlere burnunu sokanlar sadece Batılı hükümetlerce kucaklanmadı, Batı medyası da Türkiye’nin gözü korkutmayan İslam vizyonunu sempatiyle karşıladı” dedi.
Türklerde Orhan Pamuk konusunda bir bölünme olduğu belirtilen yazıda, aşırı milliyetçilerin  Pamuk’u Türklüğü aşağılamak suçundan soruşturmaları üzerinden dört yıl geçtiği hatırlatıldı. Yazıda “Masumiyet Müzesi’ 140 bin sattı, ‘Türkler okumaz’ diye hayıflanılan bir ülke için etkileyici. İncelemeler olumlu ve gazeteler kitap hakkındaki dışarıdaki yayımları haberleştiriyor” denildi. Hansen, bazı Türklerin Pamuk’un Batılılar için yazdığını düşündüğünü ancak kendisinin Pamuk’un kitaplarını, Türkiye’ye yazılmış aşk mektupları olarak gördüğünü söyledi. (anka)