Papağanlar sayesinde dile geldi

Papağanlar sayesinde dile geldi
Papağanlar sayesinde dile geldi

Kuşlar için Wilson Papağan Vakfı?nı da kuran Brian Wilson, yaklaşık 80 kuş besliyor. Yaklaşık 6 bin dolar tutan aylık masrafı karşılamak için de kuşlarla gösteriler düzenliyor.

14 yıl önce kaza geçirdi, artık konuşamayacağı söylendi, iki 'geveze' papağanının yaptırdığı zorunlu egzersizle tekrar konuşmaya başladı, şimdi hayatını kuşlara adadı

WASHINGTON - Bugün 53 yaşında olan ABD’li Brian Wilson’ın yaşadıkları film gibi... Halihazırda Washington’daki evinde 80 kuşla birlikte yaşayan Wilson, 1995’te geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanmış. Doktorlar, kaza sırasında emniyet kemeri takılı olmayan Wilson’ın bir daha konuşamayacağını ve hayatının geri kalanında yatalak kalacağını söylemişler.
Hikâyenin şaşırtıcı kısmı da bu noktadan sonra başlıyor. Ümidi kesmesi söylenen Wilson, iki geveze papağan sayesinde konuşma yetisine tekrar kavuşmuş. Emekli itfaiyeci Wilson, kazadan sonra olup biteni, “İki kuş bana konuşmayı öğretti. Başımdaki yara o kadar kötüydü ki, hayatım boyunca iki yaşındaki bir çocuk gibi bile konuşamayacağımı sanıyorlardı. Ancak iki papağanım benimle konuşmaktan hiç vazgeçmedi. Sonra bir gün ağzımdan bir kelime çıktı, sonra bir kelime daha, sonra daha fazlası...” diye anlatıyor.
Artık neredeyse normal şekilde yürüyebilen Wilson, papağanlara minnettarlığını göstermek için hayatını yeniden konuşmasını sağlayan bu kuşlara adamış. Evini papağanları ve sahiplerinin istemediği birçok kuş için barınak haline getiren Wilson, “Onlar için elimden geleni yapıyorum. İsteyebilecekleri her şey burada var” diyor.

Altı yaşından beri ilgileniyor
Wilson bununla da kalmayarak kuşlar için Wilson Papağan Vakfı’nı kurmuş ve halen yaklaşık 80 kuş besliyor. Aylık masrafı yaklaşık 6 bin dolar (10 bin TL) tutan Wilson, gelir elde etmek için kuşlarla gösteriler düzenliyor.
Wilson’ın egzotik kuşlara ilgisi altı yaşında başlamış. Florida’da izlediği bir gösterideki rengarenk kuşlara vurulmuş ve bir gün anne-babasına, bir kuş sahibi olmak istediğini söylemiş. 29 yaşındayken de papağanlar hakkında bulabildiği  her türlü bilgiyi okumaya başlamış. İlk kuşu, Rocco adında yeşil kanatlı bir Macaw. Sonraki sene sarı-mavi renkte bir Macaw olan, Daisy adlı kuşu satın almış. Ardından bir Amazon papağan almış ve hepsine konuşup numaralar yapmayı öğretmiş. (aa)