Paparazzilere kötü haber

Paparazzilere kötü haber
Paparazzilere kötü haber
Yargıtay, Sezen Aksu'nun izinsiz mayolu fotoğraflarını yayımlayarak haber yapan gazetecinin beraatına hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay 12'nci Ceza Dairesi, kişinin bilgisi ve izni olmadan yapılan haberin toplumun bilgilendirilmesi ve haber alma hakkı kapsamına girmediğine karar verdi. Bir gazeteci 2006'da tatil yaptığı Bodrum'da ünlü şarkıcının mayolu fotoğraflarını çekmişti. Aksu, fotoğrafları izinsiz çekildiği gerekçesiyle dava açmıştı. Ancak, Bakırköy 24'üncü Asliye Ceza Mahkemesi, şikâyetçinin ünlü bir sanatçı olduğunu, yaşantısının merak edildiğini belirterek; halka mal olmuş kişilerin evleri dışında görülebilecek yerlerde çekilmiş fotoğraflarının yayımlanmasının özel hayatın gizliliğini ihlal teşkil etmeyeceği gerekçesiyle sanığın beraatına karar vermişti.


MAHKEME KARARI BOZDU

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 12'nci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay "Kişinin, kamuya açık alanda bulunulması, bu alandaki her görüntünün kaydedilmesine, sürekli ve izinsiz olarak elde bulundurulmasına rıza gösterildiği anlamına gelmez" dedi. Fotoğrafların yayınlanmasında "kamu yararı bulunmadığına" hükmeden Yargıtay kararında "Eylemi hukuka uygun kılan basının haber verme hakkı sınırlarının aşıldığı gözetilmemiştir" denildi. Yargıtay, yerel mahkemenin "Topluma mal olmuş kişiler izinsiz de görüntülenebilir" gerekçesiyle gazetecinin beratına hükmeden kararını yasal bulmayarak bozdu.

PAPARAZZİLERE KÖTÜ HABER

ABD 'nin Kaliforniya eyaletinde, ünlülerin çocuklarının fotoğraf veya görüntülerini izinsiz çekenlere ağır para ve hapis cezası geliyor. Hollywood yıldızları Halle Berry ve Jennifer Garner gibi ünlülerin desteklediği yasa, Kaliforniya Valisi Jerry Brown tarafından imzalandı. Buna göre paparaziler dahil ünlülerin çocuklarının fotoğraf ve görüntülerini izin almadan çekenler, 1 yıla kadar hapis ve 10 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabilecek. Yasa, ocak ayında yürürlüğe girecek. Kaliforniya'daki bazı basın kuruluşları ise söz konusu kanuna karşı çıkıyor. 

AA