Papa'ya öpücüklü eylem

Papa'ya öpücüklü eylem
Papa'ya öpücüklü eylem

Katolik Kilisesi lideri Papa 16. Benediktus İspanya seyahati sırasında hiç beklemediği kadar sıcak karşılandı. Homofobi karşıtı 200 eylemci, Papa’nın homofobik söylemlerini öpüşerek protesto etti.
Papa’yı Pazar ayini yolunda ‘papamobil’inin içinde ilerlerken karşılayan grup, yaklaşık beş dakika boyunca öpüştü. Eylemcilerin bir kısmı da 83 yaşındaki lideri yuhalayarak, “defol” ve “pedofil” diye bağırdı.
Papa, daha önce eşcinselliğin, dünya için yağmur ormanlarının kaybolması kadar büyük bir tehlike teşkil ettiğini savunmuş, bir Noel konuşmasında ise eşcinselliği kınayarak evliliğin önemini vurgulamıştı.
Bir başka konuşmasında ise kadınlarla erkekler arasındaki birliğe saygı göstermemenin “insanoğlunun kendi kendini imhasına” yol açacağını iddia etmiş, transseksüellerle ilgili olarak da “kimin erkek ya da kadın olduğuna karar veren insanlar değil tanrı’dır” demişti.
Eylemciler, manifestolarında “Papa’ya tutkulu öpücüklerimi göstermeli ve aşk hakkında bir kere daha düşünmesini sağlamalıyız” yazmışlardı.
Papa, ayrıca seyahati sırasında İspanya’da giderek kuvvetlenen kilise karşıtı hareketten endişe duyduğunu ve İspanya’nın Hıristiyan kökenine geri dönmesi gerektiğini savunmuştu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İspanya

  ,

  Noel