Para cezası alan Defne Samyeli: Anket adı altında fişleme

Para cezası alan Defne Samyeli: Anket adı altında fişleme
Para cezası alan Defne Samyeli: Anket adı altında fişleme
TÜİK anketine yardım edemeyeceğini söylediği için 923 lira para cezası kesilen Defne Samyeli, "Evimize gelen misafire ne ikram ettik, bize maliyeti ne, nereden ne aldım ne kadar aldım tarzı birçok soru vardı. Umumi tuvalete giderken ne kadar para harcadığımız bile soruluyordu" dedi.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

 

İSTANBUL - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yıl ki Tüketici Fiyatlari Endeksini belirlemek için bir çalışma başlattı. Çalışmada ailelerin aylık giderlerini belirlemek için harekete geçen TUİK görevlileri gazeteci Defne Samyeli'nin kapısını çaldı. Samyeli’ye, TUİK görevlileri tarafından bir anket yapılacağı ve ankete katılmanın zorunlu olduğu söylendi. Fakat daha sonra Samyeli, görevlilere özel hayatın gizliliği ve vakit sıkıntısını belirterek görevlilere yardımcı olmayınca Samyeli'ye 923 TL para cezası kesildi.

 

DEFTERDEKİ SORULAR


Konuyla ilgili Radikal’e koşuşan Defne Samyeli şunları söyledi:

"Bize bir defter verdi yetkililer. Bir ay boyunca bütün gelir ve giderlerimizi yazmak zorunda olduğumuzu söylediler. Ben de fazla zamanım olmadığını belirttim. Bana evde yaşayan başka bir yetişkin varsa o doldurabilir dediler. Daha sonra defteri annem doldurmaya başladı. İlk başta ankete yardımcı olmak istedik kesinlikle itiraz etmedik. Ancak bir gün annem bana bu defteri dolduramıyorum çok fazla ayrıntı var deyince defteri inceledim. Açıkçası çok şaşırdım çünkü defterde evimize gelen misafire ne ikram ettik, bize maliyeti ne, nereden ne aldım ne kadar aldım tarzı birçok soru vardı. Umumi tuvalete giderken ne kadar para harcadığımız bile soruluyordu. Defteri bırakan memur ertesi gün aradı on dakika içinde geliyorum dedi. Eve gelip saatlerce kalıyorlardı. Elbette evimizde yatıp kalkmayacaklardı ama saatlerini geçiriyorlardı. Kimseyi evimde o kadar saat tutmak zorunda değilim. Ayrıca sorulan sorular çok özel. Her şeyi geçtim çok ayrıntılı bir ben 1 ay boyunca o deftere göre mi hareket edeceğim? Kimse bu kadar özelimize giremez. Anket adı altında bir fişleme bu. Bize karşı davranışları da hiç kibar değildi. Defteri doldurmak zorundasınız tarzında bir muamele vardı. Ben hem bir ayımı günde birkaç saatimi buna ayırarak geçireceğim hem de böyle bir muamele göreceğim. Bir süre sonra avukatımı devreye soktum. Avukatım dilekçe yazarak benim bu ankete uygun bir örnek teşkil etmediğimi mazeret olarak bildirdi. Buna rağmen bana ceza yazıldı. Anlamadığım zaten yapılan harcamalar kayıt altında devlet bana marketten bir pedi ne kadara alıp almadığımı niye soruyor. Defalarca TÜİK’e sorduk adres belirlemesi neye göre yapıldı diye ama bize net bir cevap veremediler. İsmini vermek istemediğim bir arkadaşıma da aynı anket defteri gitmiş o katılmak istemediğini söylemiş. Ona bu şekilde bir ceza yazılmamış ama. Bu işin peşini bırakmayacağım. Sulh ceza mahkemesine dava açacağız. İç hukuk yollarında bir çözüm bulamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bile götüreceğim olayı’."

TÜİK: EVDE KALMAK GİBİ BİR DURUM YOK


Anket hakkında bilgi veren Türkiye İstatistik Kurumu Hukuk Müşavirliği ise şunları söyledi: "’ Bu yıl başlatılan bir anket bu. Bilgisayar sisteminden bazı adresler belirleniyor ve ona göre anket yapılıyor. Kişiye göre değil adrese göre yapılan bir anket. Memurlarımız defterleri bırakıyor ve bir hafta içinde sadece 2 defa kişileri ziyaret ediyor. Kişilerin evlerinde kalma gibi bir durum yok elbette. Ayrıca memurlarımız evlere gitmeden önce randevu da alıyorlar. ‘’

 

Defne Samyeli'ne istatistik cezası!