'Paramparça'dan 'Karadayı'ya hastası olduğumuz kötü adamlar!

'Paramparça'dan 'Karadayı'ya hastası olduğumuz kötü adamlar!
'Paramparça'dan 'Karadayı'ya hastası olduğumuz kötü adamlar!
Dizilerin en zevkle seyredilenleri her zaman kötü adamlar olmuştur. Onların yaptıklarına ölümüne sinir olarak seyrederiz. Kimi kötü adamı severiz kimi kötü adamı ise bir kaşık suda boğmak isteriz. Ekranella'dan Sümüklü Papatya 'Paramparça'dan 'Karadayı'ya 'Kiraz Mevsimi'nden 'Filinta'ya ekrandaki en kötülerini derledi.

Dizilerin en zevkle seyredilenleri her zaman kötü adamlar olmuştur. Onların yaptıklarına ölümüne sinir olarak seyrederiz. Hatta öyle ki esas karakterler olağanüstü mükemmellikte resmedilmeye başlayıp inandırıcılıklarını kaybettikçe zaman zaman kendimizi kötü adamın tarafına bile geçmiş buluruz. Kimi kötü adamı severiz kimi kötü adamı ise bir kaşık suda boğmak isteriz. Şöyle tırnağının ucuna kadar mantık hatası olmayan kötü adamlar hatıralarımızda efsane olurken, senaristlerin alt metnini doldurmayıp eline yüzüne bulaştırdığı kötü adamları hatırladıkça sinirleniriz. Kimisine bunun derdi ne diye kafa yorarken kimilerine de böyle fostirikten kötü adam mı olur diyerek kafa buluruz. Vel hasıl kelam, iyi yazilmış ve iyi oynanmış kötü adamı seyretmek gibisi de yoktur esasen. Gelin bu sezonun televizyondaki kötü adam yansımalarına beraber bakalım. 


Kendal (Karagül):

Sadece bu sezonun değil üç sezondur ekranın en kötü adamı diyebiliriz onun için. Feodal bir kötü olmasının yanı sıra, patriyarşik kötülüğü de var. “Ben erkeğim, kadınlar benim malımdır,” kafasinda yani. Yaptığı zalimlikleri seyrederken kolonya, tuzlu ayran gibi baygınlık önleyici silahlarınızı hazır tutmanız gerekiyor. Kendal şu anda senaryo olarak ekranın tek falsosuz kötü adamı. Tepeden tırnağa kötü gibi kötü. Eğer Kendal güzel canlandırılmasaydı karakter değil de tipleme olarak kalırdı muhtemelen. Mesut Akusta Kendal’a öyle bir can veriyor ki Ekranın en kötü adamları listesinin zirvesi bittabi onun hakkı.

Boris (Filinta):

Dizi reyting listesinde orta karar bir seviyede olsa da Boris Zaharyas ve sır dolu geçmişi, seyredenlerin karakterin sadık takipçi olmasını sağlıyor. Boris niye bu kadar güç düşkünü, niye bu kadar zalim hala seyircisi bilmiyor. Bu zamana kadar ekranlarda hep romantik ve mükemmel adam rollerinde gördügümüz Serhat Tutumluer ise oyunculuğu ile dizinin lokomotifi. Boris’in o ruh hastası kişiliğini muazzam canlandırıyor. Onu hep aşık adam rollerinde izlemiş sıkı bir takipçisi olarak diyebilirim ki çıkarttığı bu Boris karakterini ağzım açık bir şekilde izliyorum. Ses tonundan bakışına, vücut dilini kullanışından mimiklerine kadar her şeyiyle tam bir psikopat. Sezonun en iyi kötü adamları listesinde ikincilik hakkı onun.

Mehmet Saim (Karadayı):

Karadayı’da beyefendi lakabı ile gölgedeki her şeyi organize eden adam kimliği ile varolurken dizinin son sezonunda aleni kötü olarak artık ön safta. Karısını öldürdüğü sahnedeki kötücüllüğüne küfretmeyen bizden değildir. Erhan Yazıcıoğlu benim gibi 80’lerde çocuk, 90’larda ergen olanlar için hep yabancı filmlerdeki aktörlerin unutulmaz sesidir. Tiyatro oyunculuğunu söylememe zaten gerek yok. İlk gençlik hülyalarımızın o karizmatik sesini kötü adam olarak seyretmek içimi burksa da performansını listenin ilk üç sırasına sokmaktan da asla imtina edemeyeceğim.

Rahmi - Alper (Paramparça):

Rahmi torunu Hazal’a exorcist dese de kendisinin de ondan aşağı kalan yanı yok. Rahmi plan yaparken canından kanından olan oğlunu harcamaktan çekinmiyor. Rahmi’nin kötülük yapma sebebi ise tamamen bencillik. Kendi rahatı bozulmasın da isterse dünya yansın. Aslına bakarsak Rahmi tam bir Yeşilçam kötüsü. Zengin oğlunu fakir ve düşük Gülseren’den ayırmaya çalışırken kumar oynayıp mafyavari işlere bulaşabiliyor. Civan Canova’yı bu zamana kadar (5 bölüm süren Her Sevda Bir Veda’yı saymazsak) televizyonda kötü adam olarak seyretmemiştik. Civan hoca, korkunç kolyesi, pimp bıyıkları ve yüzündeki her daim tiksinen bakışları ile Rahmi’yi çok iyi canlandırıyor. Alper ise aptal kötü kategorisinde. Plan yapabiliyor ama icraata dökemiyor. Her seferinde çakılması veya aptal durumuna düşmesi seyirciyi güldürse de karakterin işlenmeye müsait hali maalesef ki harcanıp gidiyor. Alper rolüyle Cemal Hünal, bana göre ekrandaki en iyi performansını canlandırıyor.

Sadullah - Nihat - Seyhan - Hakkı (Şeref Meselesi)
Dizinin kötü adamı çoktu evet ama bu dört karakterin dördüncü sırada olmak haklarıydı. Sadullah, Kılıç ailesinin ebeveynlerinin başını yerken ardında bıraktığı bencil kızı Kübra sayesinde evlatlarının başını yemeyi de başardı. Gen yoluyla kötülüğünü kuşaklara yayabilme başarısı var adamın. Taner Turan Sadullah’tan illallah getirtecek kadar iyi oynadı. Nihat kötü adamdı evet ama Sadullah gibi zalim değildi sanki. Nihat’ın kötülüğü gücünü elinden almaya kalkanlara karşıydı diyebilirim. Kağan Uluca o saygınlık ve güç delisi Nihat’ı gayet iyi canlandırdı. Seyhan ise abisi Nihat’ın intikamı bahanesiyle ortamlara dalıp içindeki şiddet dürtüsünü tatmin etme peşinde koşan sıradan psikopat bir bitirimdi bana göre. Olgun Toker bu sivri dilli, hazır cevap manyağı canlandırırken tabiri caizse yardıkça yardırdı. Hakkı bu dört karaktarden dizi finalini görecek olan tek kötü. Sinsi kötülerden, karıncayı zitip belini incitmeyen kabîlinden. Ateşi tutmayı çok severken onu tutarken kullandığı maşaları birer birer toprağa gömmekte sakınca görmüyor. Kimsenin ardından üzülmeyen cinsinden kötü. Hakan Salınmış bu sinsi herifi azılı bir canilik ile karikatürize edilmiş bi kayserililik arasındaki ince bir çizgi de ustalıkla canlandırdı.

Zafer (Poyraz Karayel):

Poyraz Karayel’de aslında üç kötü adam var lakin diğer ikisi arada yaptıklarından pişman olabilecek yapıdayken Zafer soğukkanlı bir psikopat. Kurduğu kumpaslarda neredeyse hiç karavana atışı yok. Zekice plan kurup iki tarafı birbirine düşürmek en büyük hasleti diyebilirim. Tam bir mikser yani. Hasta kızına düşkün ve gerçekten iyi bir baba olan, sütten başka içecek içmeyen bu tuhaf adamı Engin Benli çok başarılı bir şekilde canlandırıyor.

Hüseyin (Kara Para Aşk):

Hüseyin’in kötücüllüğünü kifayetsiz muhterislik olarak adlandırabiliriz. Para için kardeşinin nişanlısını, kim olduğunu anladı diye esas kızın en iyi arkadaşını öldürebiliyor. Ve aslinda bakarsanız Hüseyin bunları para için yapıyor; alt metninde büyük bir sevgisizlik, travma falan var mı diye sorguladığımızda karşımıza koca bir hiç çıkıyor. Hüseyin’in kötülüğünün altı abartılan bir fasfakirlik (!) metnine dayandırılsa da, kötü olmasa da olurmuş yani. Burak Tamdoğan Hüseyin’in bu kifayetsiz kötülüğünün hakkını veriyor.

Kurdoğlu -Titus (Diriliş Ertuğrul)

Kurdoğlu dizinin kötü adamlarından biri olsa da seyrederken “ya adam kendince haklı,” dedirten kötülerden. Yeğeni Ertuğrul manitasyon işlerinden Oba’ya sahip çıkamadığı için “verin bana mis gibi yönetirim” kafasında daha çok. Kurdoğlu güç delisi bir kötü sizin anlayacağınız. Hakan Vanlı, Devlet Tiyatroları'nın en iyi oyuncularından biri. Bir de dublaj sanatçısı olduğu için azametli bir karakterin hem görüntü hem de sesiyle nasıl muhteşem olabileceğini gösteriyor. Haçlı ordularının başkomutanı Titus ise hikayenin ismiyle cismiyle kötü karakteri. Kurdoğlu gibi iyi tarafın içindeki çürük elma değil. Serdar Deniz fiziksel ve plastik avantajı ile seyirciye ilk bakışta hikayenin kötü adamı bu olsa gerek dedirtecek başarıda.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ...