Parlamento damında eylemci var

Parlamento damında eylemci var
Parlamento damında eylemci var

Göstericiler milletvekillerinden karbon emisyonlarında ciddi kesinti ve yenilenebilir enerji yatırımlarını öngören 12 maddelik iklim manifestosunu imzalamalarını istiyor. FOTOĞRAF: AFP

55 Greenpeace eylemcisi, 'Politikalarınızı değiştirin, iklimi koruyun' pankartlarıyla önceki gün Britanya Parlamentosu çatısına tırmandı. Geceyi burada geçiren aktivistler, dün sabah vekilleri selamladı!

LONDRA - Ses getiren eylemleriyle bulundukları her ülkede dikkatleri üzerine toplayan çevre örgütü Greenpeace’in üyeleri bu sefer Britanya parlamentosunun çatısındaydı! Greenpeace, pazar günü 55 üyesinin ‘Politikalarınızı değiştirin, iklimi koruyun’ pankartlarıyla Britanya Parlamentosu’nun çatısına tırmandığını ve geceyi burada geçirip ertesi gün (dün) parlamenterleri çatıda karşılayacağını açıkladı. Göstericiler geceyi çatıda, saat kulesi Big Ben’in yanı başında geçirmeyi başardı. 

Gece boyu müdahale olmadı
Polis protestocularla görüşmelere başladı ancak gece boyu herhangi bir gözaltı olmadı. Böylece örgüt üyeleri yaz tatilinden sonra ilk mesai için meclise gelecek milletvekillerini selamlamak için sabaha kadar çatıda bekledi.
Eylem sırasında göstericilerden Anna Jones, çatıdan cep telefonuyla bir açıklama yaptı. 28 yaşındaki aktivist Jones, “İklim değişikliğini durdurmak için yeteri kadar çalışmadıklarını kendilerine hatırlatmak için buradayız” derken, İngiliz parlamenterleri zamanın insanlığın aleyhine işlediği, bilim insanlarının gezegeni kurtarmak için sadece birkaç yıl kaldığı konusunda uyardıkları başlıklarına da dikkat çekti. Örgüt, Birleşmiş Milletler’in Kopenhag’daki iklim zirvesi öncesinde hükümetin iklim değişikliği politikalarının yenilenmesini talep ediyordu. 

Aşağı indikten sonra gözaltı
Çatıda geçirilen geceden sonra sabah saatlerinde merdiven ve çelik halatlar yardımıyla aşağı inen 23 Greenpeace eylemcisi, koruma bölgesine izinsiz girmek suçlamasıyla gözaltına alındı. Greenpeace’ten yapılan açıklamada, Kopenhag Zirvesi’ne sadece 60 gün kaldığı ve politikacılardan yalnızca seçimleri değil, gelecek nesilleri de düşünmelerini istedikleri belirtildi.
Göstericiler milletvekillerinden karbon emisyonlarında ciddi kesinti ve yenilenebilir enerji yatırımlarını öngören 12 maddelik iklim manifestosunu imzalamalarını istiyor. Örgütün aşağıya inmeyen diğer üyeleri çatıda kalmayı sürdüreceklerini açıkladı. Örgüt ayrıca kim olduklarını ve ne yapacaklarını binaya tırmanmadan önce polise açıkladıklarını da belirtti. (Reuters, afp)