Parsayı toplama vakti

Parsayı toplama vakti
Parsayı toplama vakti
Danimarkalı ekip Volbeat'in yeni albümlerindeki cayır cayır 15 şarkı artık grubun tarzını oturttuğunun en büyük kanıtı.
Haber: BARIŞ AKPOLAT / Arşivi

Volbeat, ‘The Strength / The Sound / The Songs’ albümünü 2005’te Danimarka’da yayımladığında, anında yepyeni bir döneme girdiğimizi anlamıştık. Tam da o dönem 2000’den 2007’ye kadar inanılmaz bir ivmeyle yükselen metal/death core türlerine bulaşmışken karşımıza Volbeat gibi cayır cayır rock ’n roll yapan bir grup çıkmıştı. Orijinallerdi, solistleri Michael Poulsen’in Elvis Presley, Johnny Cash ve Metallica sevgisi müziklere yansıyordu. Country soslu bu metal grubuyla büyülenmiştik. 2007’de ‘Rock The Rebel Metal The Devil’ geldiğindeyse olayın büyüsü bizi iyice kendimizden geçirdi, her anlamda fazlasıyla iyilerdi. Aynı dönem kendi kendime “Her albüm böyle gelirse biraz sıkılmaz mıyız?” sorusunu sormaya başladım. Nev -i şahsına münhasır, kendi sound’unu yaratmış her grup gibi en büyük tehlike grubun kendisini tekrar etmesiydi ve öyle de oldu. ‘Guitar Gangsters & Cadillac Blood’ albümüyle gruptan umudumu kesmiştim, birkaç kez dinleyip olay mahallinden uzaklaştım. Albümde ‘Mary Ann’s Place’, ‘Still Counting’, ‘Wild Rover Of Hell’ gibi bomba şarkılar da vardı. Aynı dönem Megadeth, Metallica gibilerinin ön grubu olarak pek çok turne ve konserde çaldılar. Sonraki albüm ‘Beyond Hell / Above Heaven’daysa Napalm Death’ten Barney Greenway, Mercyful Fate’den Michael Denner ve Mille Petrozza’lı ortaklık şarkılarıyla beni heyecanlandırmayı başarsalar da grubun içine pek giremiyordum.
Ve geldik son noktaya. Yeni albümleri ‘Outlaw Gentleman & Shady Ladies’ yayımlandığında fazlasıyla korktum. Yine aynı şeyleri duymak istemiyordum. Kendini tekrarlayan bir grubu geçtim, bende aynı gitar riff’lerini ve aynı vokal tonunu duyacak takat kalmamıştı fakat gel gelelim albüm, grubun en başarılı albümü. Yıllarca tarzlarını oturttular. Şimdiyse vakit parsayı toplama vakti. Kariyerinin en iyi albümünü yapan ekip en iyi bestelerini yazmış, en iyi sözleri birleştirmiş. Ekibe, Anthrax’ı bırakıp gelen taze kan Rob Caggiano müthiş bir enerji vermiş, soloları gayet başarılı.
Albümün bombası kesinlikle King Diamond düeti ‘Room 24’. Korkarak başladığım albüm uzun zamandır dinlediğim en iyi rock albümü oldu çıktı. Albümde cayır cayır 15 şarkı var ve en iyi iki şarkı en sonda gizli hit olarak duruyor. ‘Doc Holliday’ ve ‘Our Loved Ones’ bırakın bu albümü, kariyerlerinin en iyi iki bestesi. Albüm çıkar çıkmaz 100 bin sattı. Amerikan Billboard listesine dokuz numaradan giren albüm, King Diamond ve Metallica davulcusu Lars Ulrich dışında metalle pek alakası olmayan Danimarka’yı yeni bir efsaneyle tanıştırdı. Huzurlarınızda Volbeat. Başarılı konsept albümlerin yaratıcısı ve onlara yazılabilecek en iyi besteleri yazan bir grup. 2013’ün en başarılı rock albümleri listelerine ilk üçten girme ihtimalleri yüksek...


  ETİKETLER:

  Metallica

  ,

  Rock

  ,

  bomba

  ,

  Enerji

  ,

  nev