Pazar sendromuna son...

Bu pazar Stella'nın evinde sabah kahvaltısı, kilisede müzik dinletisi, ormanda trekking...

Polonezköy'de bir gün
Bu pazar Stella'nın evinde sabah kahvaltısı, kilisede müzik dinletisi, ormanda trekking ve köy kahvesinde akşam çayı, yani güzel bir Polonezköy gezisi öneriyoruz size. 1842'de Polonya'nın işgali sırasında Osmanlı'ya sığınan Polonyalılar tarafından kurulan bu köy şimdi evleriyle, bahçeleriyle yemyeşil ve modern görünümlü. Hem de İstanbul'a çok yakın. Karıncalar'ın düzenlediği tur kapsamında önce Stella'nın evinde ev yapımı kiraz reçeli, börekler ve omletler eşliğinde uzun bir kahvaltı yapılıyor. Ardından bir Katolik kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi ziyaret ediliyor. Artık ayin yapılmadığından sadece sizin için açılacak olan kilisede tarihi bilgileri aldıktan sonra keman, yan flüt ve insan sesinin büyülü nağmelerinden oluşan bir müzik dinleniyor. Sırada eski bir Polonezköy evini ziyaret var. Civardaki ormanlardaki yürüyüş sırasında kumanyalar yeniyor. Cumhuriyet Köyü meydanındaki kahvede bir çay molası veriliyor ve dönüş başlıyor. Saat 9.00'da başlayan gezi 19.00 civarında sona eriyor. Ücret 30 milyon TL. Bir tura bağlı kalmak istemiyorsanız eğer, size gene Polonezköy'de farklı bir mekân önerebiliriz. 85 yıllık bir evde hem dinlenip hem de güzel yemek isterseniz Leonardo Restaurant tam size göre. Aslında Polonezköy'de gideceğiniz hemen hemen her restoranda genellikle öğlenleri sayısı 50'ye ulaşan yemek çeşidi açık büfede sunuluyor. Akşamları ise alakart yemek mümkün. Leonardo'nun en popüler yemeği ise portakal soslu Antoni Steak. Aynı restoranda üzümlü, anasonlu, çörekotlu, susamlı ekmek çeşitlerini de bulmak mümkün. Kâğıtta kekikli peynir, böğürtlenli krep ve restoranın işletmecisi Antoni Dohada'nın eşi Ana Dohada'nın saf alkol ve votkayla imal ettiği ev yapımı özel vişne ve ceviz likörü denenmeli.
Karıncalar: 0216 449 32 90
Leonardo: 0216 432 30 82
Balık burada yenir
Son günlerin rakı içerken balık yenmez tartışması hakkında ne düşünüyorsunuz bilinmez. Ancak balık yerken kesinlikle rakı içemeyeceğiniz bir yer var Arnavutköy'de, Adem Baba. Burası belki de İstanbul'un en taze, en iyi balıklarını en ucuza yiyebileceğiniz, şahane bir balıkçı. Adem Baba, önceleri tuttuğu balıkları teknede dostlarına ikram ederken, sonra Arnavutköy'de dokuz masalık bu balıkçı lokantasını açmış. Artık işletmenin başında küçük kardeşi Mustafa Akbulut var. Çeşitli deniz ürünleri, mutlaka salata ve en taze cinsinden balık. Öyle üstüne kaşar rendelenip fırına verilme saçmalıkları burada yok. Izgara ya da tava olarak yiyeceksiniz balığı. Fiyatlar hakkında bir fikir vermek için porsiyonların hâlâ hamsi ve izmarit için 3, dil ve tekir için 4, levrek ve barbunya için 5, kalkan ve lüfer içinse 7 milyon olduğunu söyleyelim. Gittiğinizde balık köftesi ve lakerdayı denemeyi unutmayın, hatta önden mutlaka bir balık çorbası da için. Kendi tuttukları balıkları, günlük taze taze satan bu balıkçının İstanbul'da eşi yok. Bu balık lokantasında fazla vakit geçirilmiyor, yiyen kalkıyor, ne de olsa içki yok. Unutmadan, evlere paket servis de var, hatta http://www.adembaba.com adresinden de sipariş verebilirsiniz.
Satış Meydanı Sk. No:2 Arnavutköy/İstanbul.
Tel: 0212 263 29 33
Televizyonun karşısında...
Televizyonun karşısından kalkmadan harika bir gün geçirmek isteyenlere önerilerimiz var: Sabah 10'da, 'Gunfight at the O.K.Corral'ı izleyebilirsiniz. Kirk Douglas ve Burt Lancaster'in, Wyatt Earp ve Doc Holliday'i canlandırdıkları bu ölümsüz western, CNBC-e'de. Güne biraz daha geç, ama tabiri caizse 'damardan' başlamak isteyenler,
hele bir de Digiturk üyesiyseler, 11'de
MGM'de gösterilecek olan 'Uygunsuzlar'ı seyredebilir. Marilyn Monroe ve Clark Gable uyku mahmurluğunu hemen alır nasıl olsa. Uyanır uyanmaz film seyretmek istemeyenler, TRT 1'de saat 10'da yayınlanmaya başlayan 'Büyük Kediler Günlüğü'nü izleyebilir. BBC yapımı belgesel, kaplanlar üzerine. Öğle vakti, tekrar CNBC-e'ye bakmakta yarar var. 'Seinfeld',
'Simpsons' ve 'Dharma & Greg' dizilerinin tekrar bölümleri art arda yayınlanıyor. Öğleden sonra bir uyku arası verdikten sonra akşamüstü 19.00'da yine CNBC-e'de 'The Practice' adlı dizi var. Bir avukatlık bürosu üyelerinin mahkeme salonlarında ve hayatta yaşadıkları. Temposu çok yüksek, hem de herhangi bir bölümden itibaren seyretmeye başlanabilir. 'The Practice'den hemen sonra 'Simpsons'un, onun ardından da 'Seinfeld'in yeni bölümleri yayına giriyor. Sonra Kanal D'ye geçip Uygur Kardeşler'in sunduğu 'Şahane Pazar'a göz atmakta yarar var. Zaman zaman çok komik bölümler oluyor. Bu pazar, Digiturk'ü olanlar MGM'de 22.00'de yayınlanacak olan 'Priscilla, Çöller Kraliçesi'ni izleyebilir. TRT 1'de gece yarısı yayınlanmaya başlayan 'Spor Stüdyosu' ise günün spor olaylarına son noktayı koyuyor. Sporla pek ilgilenmeyenler de CNBC - e'de yayınlanan polisiye dizi 'NYPD Blue'yla günü kapatabilirler.