Pazar sendromuna son...

Günübirlik hafta sonu turlarında bu pazar da seçenek bol. Fotoğrafevi'nin düzenlediği Kastro-Kıyıköy. Batı Karadeniz'in en güzel...

Orman içi gezileri
Günübirlik hafta sonu turlarında bu pazar da seçenek bol. Fotoğrafevi'nin düzenlediği Kastro-Kıyıköy. Batı Karadeniz'in en güzel koylarına sahip Kıyıköy'e, Kastro ormanlarından geçiş yapılıyor. Tarihin, derelerin ve ormanların denizle birleştiği yer olarak nitelenen Kıyıköy'e ulaşmak için bazen mağaraların içinden bazen derelerin kıyısından ilerleyeceksiniz. Karıncalar'ın düzenlediği Güneyköy-Paşaköy turu da görsel açıdan zengin bir tablo çiziyor. Hava açık olursa İznik Gölü'nden Adalar'a kadar geniş bir manzara görebilirsiniz. Bölgede yürüyüş esnasında içme suyu olmadığından yanınıza en az 1 litrelik su almanız tavsiye ediliyor. Gene Karıncalar imzalı bir diğer gezi de Polonezköy'e. Program Stella'nın evinde sabah kahvaltısı, kilisede müzik dinletisi, Polonezköy ormanlarında trekking ve Cumhuriyet Köyü'nde akşam çayından oluşuyor. Ogzala bu pazar farklı yerlere götürüyor.
İlki Abant Gölü. Buradaki yürüyüşte sadece gölün çevresi dolaşılıyor. 2 saat civarında sürüyor. öğle yemeği açık ateşte sucuk-ekmek. Kızağa, ata ve bisiklete binme imkânınız da var. ikinci seçenek Kocaeli'ndeki Kartepe. Öğle yemeği Maşukiye Vadi'de. Yemekten sonra araçla Kartepe'ye çıkılıyor ve asıl yürüyüş başlıyor. Son olarak Kocaeli, Ballıkayalar'ı seçebilirsiniz. Burası Tavşanlı Köyü'nde, ortasından dere akan bir kanyon. Yaklaşık 2-3 saat süren bir yürüyüş yapılıyor.
Fotoğrafevi: (0212) 251 05 66
Karıncalar: (0216) 449 32 90
Ogzala: (0212) 293 91 95Kuruçeşme'de lezzet geçidi
Bu pazar gününüzü Boğaz'a karşı, caz müziği eşliğinde, nefis tatlardan oluşan leziz bir brunch'a ayırmak isterseniz Kuruçeşme Divan'a uğramalısınız. Sabah 10.30'da başlayıp 14.30'a kadar süren brunch'da aileniz ya da dostlarınız ile keyifli saatler geçirebilirsiniz. Kuruçeşme Divan'da çocuklar da unutulmamış. Palyaçolar çocuklara neşeli dakikalar yaşatırken siz de huzur içinde uzun kahvaltınızı tamamlayabiliyorsunuz. Bakalım mönüde neler var? İçecek olarak çay, Fransız kahve, portakal suyu, süt, tüm şişe meyve suları ve meşrubatlar... Corn flakes, müsli, çeşitli marmelatlar, reçel, petek bal, tereyağı... Muhtelif kahvaltı ekmekleri, sütlü ekmek, kepek ekmeği, çavdar ekmeği, açma, simit, poğaça... Ponçikler ile sade, kepekli ve çikolatalı kruvasanlar... Peynir ve şarküteri çeşitleri... Somon füme dilimleri... Omlet... Yemek kısmında Moğol kebabı, günün çorbası, mevsimin zeytinyağlı çeşitleri, dana, piliç ve kuzu yemeği, mevsim sebzeleri, bademli pilav, patates, salata çeşitleri... Çocuk büfesinde hamburger, patates kızartması ve spagetti bolonez... Diyet büfesinde diyet peynir, zeytin ve reçel çeşitleri, söğüş domates ve salatalık, diyet süt ve yoğurt... Tatlı büfesinde ise kazandibi, tavukgöğsü, aşure, krem karamel, elmalı strudel, vişneli ekmek tatlısı, baklava, şöbiyet, dürüm, profiterol,
su muhallebisi, mevsim meyveleri... Daha saymaya gerek var mı? Kişibaşı fiyatın 22 milyon 500 bin TL olduğu bu lezzetler geçidine caz müziği eşlik ediyor. Bir telefon etmeniz yeterli.
Kuruçeşme Divan: (0212) 257 71 50


Hazır vizyona girmişken kitapları okuyun
Edebiyat-sinema ilişkisinin son perdesi Harry Potter çılgınlığı tüm dünyayı sardı. Bir çocuk kitabı olmasına rağmen tüm yetişkinleri kendine bağladı. Yazar Joanne Kathleen Rowling, "Bir çocuğun yetişkinlerin dünyasından kaçıp her açıdan güçlü olduğu bir yere gitmesi fikri bana çok çekici geldi," diye anlatıyor kitabını. Exeter Üniversitesi mezunu bir öğretmenken, kocasından ayrılıp sosyal yardım parasıyla geçinmeye çalıştığı sırada, trende aklına gelen kitap fikrini bir kafede kâğıda döken Rowling'in sıradan yaşamı bir anda değişti. Yedi kitap olarak planladığı dizinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı, yayımlandığı her ülkede büyük beğeni topladı. İngiltere'de Yılın Çocuk Kitabı seçildi, Smarties ödülünü aldı, yayıncılık tarihinde en kısa sürede en çok satan kitap unvanını kazandı. Dizinin bizde yayımlanan dört kitabı da Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı. İlk kitapta Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla yaşamı değişiyor. Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilen Harry, öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkıyor. Harry Potter'ın okuldaki ikinci yılını anlatan Harry Potter ve Sırlar Odası'nda bildik öğrenci sorunları yer yer ürkütücü, yer yer komik düşsel öğelerle iç içe geçiyor. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda okuldaki üçüncü yılında Harry'yi bekleyen yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, ilk kez alacağı Kehanet dersi, heyecanlı Quidditch maçları ve büyücülük köyü Hogsmeade ile tanışacaksınız. Dizinin dördüncü kitabı Harry Potter ve Ateş Kadehi ise Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry'nin başından geçenleri konu alıyor. Bu yıl okuldaki en büyük yenilik Üçbüyücü Turnuvası. İki rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik, yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor.