PAZAR YERİ

ALBÜM
ERAY AYTİMUR
1. Ferit Odman/ Nommo (Equinox): ‘Davul işini çoktan bitirmiş’ tabir ettiğimiz Ferit Odman’ın müthiş beşlisiyle New York’ta kaydettiği müthiş repertuvarın adı ‘Nommo’. Albüm Charlie Parker’dan Aydın Esen’e bile yumuşak geçişler yapıyor.
2. A tribute to David Bowie (Naive): Konusu David Bowie olan albümün meselesi savaştan zarar görmüş çocuklar için kurulan ve Kanada, Hollanda ve İngiltere ’de faaliyet gösteren War Child adlı derneğe destek olmak.
3. Rod Stewart/ Fly me to the moon (Sony): Eski kurdun ‘The Great American Songbook’ serisinin beşinci albümünün delüks versiyonunda bonus’lar da var.
4. Norah Jones/ Featuring Norah Jones (EMI): Norah Jones’un son 10 yıl içinde Ray Charles, The Foo Fighters, Herbie Hancock gibi babalarla düetleri bu albümde.
5. Haftasonu Caz Keyfi (Artist Müzik): 36 parçadan oluşan üç CD içinde Tony Bennett’in ‘Stranger in Paradise’ ile Nina Simone’un ‘Ne Me Quitte Pas’ı öne çıkıyor.


KİTAP
BURCU AKTAŞ
Nerede ve Ne İçin Yaşadım, Henry David Thoreau, Notos: Thoreau’nun kült kitabı Walden Gölü kıyısında 4 Temmuz 1845’te başlayıp, 2 yıl 2 ay ve 2 gün sürerek 6 Eylül 1847’de sona eren doğal-yaşam deneyimini anlatıyor. İncelikli bir doğa tarihi yapıtı.
Kaç Zil Kaldı Örtmenim?, Filiz Aygündüz, Doğan: Milliyet Sanat’ın yayın yönetmeni Filiz Aygündüz, ‘Kaç Zil Kaldı Örtmenim’ romanıyla gazeteci kimliğinin yanına yazar kimliğini de ekliyor. Roman, 23 yaşında İstanbul’dan Diyarbakır ’a öğretmen olarak giden bir kadının hikâyesi.
Çılgın Nar Ağacı, Odisseus Elitis, Can: Yunan şiirinin 20. yüzyıldaki en önemli isimlerinden Nobel ödüllü şair Elitis, şiirlerinde Ege’nin renklerini kendine özgü imgelerle anlatır. Kitap ünlü şairin değişik dönemlerdeki şiirlerini bir araya getiriyor.
Serbest Düşüş, Juli Zeh, Metis: Alman yazar, iki fizikçi ve bir dedektif etrafında dönen felsefi bir gerilim öyküsü anlatıyor. Kitabın, kuantum fiziğiyle ilgilenenlerin daha çok ilgisini çekeceğini söyleyebilirim.
Bir Yaşıma Daha Girdim, Francesca Gould, Derin: ‘Bir Yaşıma Daha Girdim’, özellikle National Geographic ve Discovery Channel tutkunlarının kalemi bir kitap. Anatomi ve fizyoloji dallarında öğretim üyeliği yapan yazar, vücut hakkında merak edilen, utanıp da sorulamayan soruları cevaplıyor. Bunu yaparken de tarihten ilginç örnekler veriyor.


DVD
UĞUR VARDAN
1. Sihirbazın Çırağı: Çağlar ötesinden gelen sihirbaz Balthazar Blake, insanlığı koruma mücadelesinde yanına bir ‘çırak’ alır. Özel efektlerle bezeli fantastik yapım, eğlence sinemasına yakın duranlar için. Dağıtım: Tiglon
2. Köpeğim Tulip: Ünlü yazar JR Ackerly’nin hayvanlara sempatisi yoktur. Lakin tesadüfen hayatına giren Alman kurt köpeği Tulip, hayatında yeni bir kapıyı aralar. Başarılı bir animasyon. Dağıtım: Kanal D
3. Bir Kadının Portresi: Amerikalı aristokrat bir kadının arayışlarını anlatan son derece başarılı, psikolojik bir yapım. ‘Piyano’yla tanınan Jane Campion imzalı filmde, Nicole Kidman kariyerinin en iyi işlerinden birine imza atıyor. Dağıtım: As Sanat
4. B Planı: Bir türlü doğru kişiyi bulamayan Zoe, “Bari çocuk sahibi olayım” der ve yapay döllenme yoluyla hamile kalır. Lakin bu kez de kader karşısına ‘doğru adam’ı çıkarır. Jennifer Lopez’in üzerine kurulu bir film. Dağıtım: Tiglon
5. Mary ve Max: Melbourne’un arka sokaklarında yaşayan minik Mary ile New York cangılında yalnız hayat süren ortayaşlı Max arasındaki dostluğun öyküsü. Bu siyah-beyaz animasyon enfes bir çalışma, kaçırmayın. Dağıtım: Tiglon