PAZAR YERİ

ALBÜM
ERAY AYTİMUR
1. Magnus Lindgren-Batucada Jazz (Enja)
İsveçli Lindgren soluğunu Brezilya yönünde seferber ederek kolay olmayan bir işin üstesinden gelmiş. Bu arada -seveni çoktur- Nils Landgren gibi mühim konuklar ağırlamaktan da kaçınmamış.
2. Asa-Beautiful Imperfection (Naive)
Nijeryalı soul, nu-soul vokalisti ve gitaristi Asa’nın zihni bu kez güzellik ve kusur kavramlarıyla ciddi mesai vermiş. Doğasından gelen muhalefeti ise bu kez daha yuvarlak hatlı parçalara dönüştü.
3. Lorenna McKennitt -The Wind That Shakes The Barley...(Odeon)
Lorenna McKennitt’in yayınlandığı hafta Billboard listelerine iki numaradan giren albümü tahmin edileceği üzere bir Kelt rüyası ama İstiklal Caddesi’ne bu kez ekmek çıkmayabilir.
4. Cassandra Wilson-Silver Pony (EMI)
İyi şarkıcı ve söz yazarı Cassandra Wilson’ın yeni albümü Ravi Coltrane ve John Legend gibi konuklarıyla ruha ılık sular serpiyor.
5. The Best of Oldies (Sony)
70’ler, 80’ler, 90’lar... Santana, Patti Smith, Lou Reed; The Weather Girls, Man At Work, Bangles; Whitney Houston, Kylie Minogue, Taylor Dayne, Londonbeat. Nihayetinde nostalji damarına çalışan bir toplama yılbaşı için işlevli.

KİTAP
BURCU AKTAŞ
Penguen Karikatür Yıllığı 2010, Peng! Yayınları:
Geride bırakılan bir yıla bakmanın en iyi yolu Penguen’in karikatür yıllıkları. Sevabıyla günahıyla 2010’u hatırlamak için bire bir.
Kimliğimi Kaybettim, Hükümsüzdür!, Gündüz Vassaf, İletişim:
Gündüz Vassaf’ın düşündürücü tüm yazıları bir arada. Nedir şu kimlik dediğimiz? Vassaf, incelikli üslubuyla sorguluyor.
Kurmaca Nasıl İşler, James Wood, Ayrıntı:
Hiç düşündünüz mü neden kurmaca eserler okuduğumuzu... Cevabını edebiyatın ağır toplarını da anlatarak James Wood veriyor.
Dereler ve İsyanlar, Mahmut Hamsici, Nota Bene:
‘Dereler ve İsyanlar’ bir mücadelenin kitabı. Hidroelektrik santralleri konusunda AKP hükümeti ve şirketler ile yerel halk ve onların örgütleri arasındaki kıyasıya bir mücadele anlamlı bir metin okuma fırsatı sunuyor.
7’den 70’e Taş Devri Diyeti, Ahmet Aydın, Hayykitap:
Bu bir sıradan diyet kitabı değil. Ahmet Aydın tüm ayrıtılarıyla doğru beslenmenin ipuçlarını veriyor. Hastalık-beslenme ilişkisini kurarken ortaya çıkanlara şaşıracaksınız.

DVD
UĞUR VARDAN
Ejderha Dövmeli Kız
Çok tutmuş bir serinin beyazperdedeki ilk uyarlamasında hem ana karakterler Lisbeth Salander ve Mikael Blomkvist’i tanıyor, hem de kökleri 1966’ya dayanan bir polisiye olayın peşinde sürükleniyoruz. Özellikle Salander’i canlandıran Noomi Rapace ilgi çekici bir performans sunuyor. Dağıtım: Tiglon 

Yeni Yıl Şarkısı

Dickens’ın ünlü eseri ‘A Crishtmas Carol’ın son uyarlamasında yine acımasız zengin Scrooge’un, bir yılbaşı akşamında geçmişiyle yüzleşmesini izliyoruz. Ünlü karaktere bu kez Jim Carrey hayat vermiş. Dağıtım: Tiglon 

Vahşi Duygular
Denizci’yle Lula’nın aşkında David Lynch, ortalığı Freudyen imgelerle donattıkça donatıyor. Hem psikolojik, hem de estetik bir özel başyapıt. Zamanında izlemeyenler için. Dağıtım: As Sanat 

Cehenneme Açılan Kapı
Sahra Çölü’nün ortasındaki bir gaz istasyonundan haber alınamamaktadır. Olaya el koyan bir güvenlik uzmanı, istasyona gider ve başına olmadık şeyler gelir. Özellikle atmosferi son derece başarılı bir şekilde kurulmuş, kaydadeğer bir psikolojik gerilim. Dağıtım: Kanal D 

Gece ve Gündüz
Örgütüyle sorunlar yaşayan bir ajan ve karşısına çıkan ama olayların vahameti hakkında bilgisi olmayan delidolu bir kadın. Tom Cruise ve Cameron Diaz bu, komediye de göz kırpan aksiyonu sürükleyen iki isim. Eğlence sinemasından hoşlananlar için. Dağıtım: Tiglon