Pazar(owski) önerileri

Jerzy Grotowski ve Thomas Richards Çalışma Merkezi'nin Kalan Tek Nefes adlı oyunu, Theatre des Augenblicks'in Sanat Yönetmeni...

Grotowski'nin izinde tiyatro...
Jerzy Grotowski ve Thomas Richards Çalışma Merkezi'nin Kalan Tek Nefes adlı oyunu, Theatre des Augenblicks'in Sanat Yönetmeni Gül Gürses'in girişimi ve Ankara Devlet Tiyatrosu'nun davetiyle yarın Ankara İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde sahnelenecek. Çağdaş tiyatroya yön veren en önemli isimlerden biri olan Grotowski, 'Tiyatro Laboratuvarı' adını verdiği atölyesinde, oyunculuk ve yeni bir tiyatro dili üzerine yaptığı araştırmaları ve 1960-70 yıllarında bütün dünyayı dolaşarak sergilediği oyunlarıyla köklü bir değişim yarattı. 'Laboratuvar Tiyatrosu'nun yöntemlerinin bütün dünyada tanındığı 70'lerin sonunda, etkinliklerine son verdiğini açıkladı. Bu tarihten ölümüne kadar İtalya'nın Pondotera kentinde kurduğu atölyede dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere eğitim verdi. 1999 yılında ölümünden sonra yönetim ve gelecek planlar Thomas Richards tarafından şekillendirilmeye başlandı. Atölyenin oyunu Kalan Tek Nefes, 15 Mart Cuma, 16 Mart Cumartesi ve 17 Mart Pazar tarihlerinde de Enka Oditoryum'da sahnelenecek.
Enka Oditoryum: (0212) 276 22 14-15Bukowski'yi anma vesilesi
Bugün Charles Bukowski'nin ölüm yıldönümü. Yarını edebiyat dünyasının bu aykırı sesinin kitapları arasında geçirmek için başka bir fırsatı da İdeefixe sunuyor. Hatırlayacak olursanız geçen ay Açık Radyo, yazarın bir öyküsünü yayınladığı için RTÜK'ten 15 günlük kapatma cezası almıştı. Eğer şimdiye kadar okuma fırsatı bulamadıysanız www.ideefixe.com'dan yapacağınız özel hafta alışverişleriyle Bukowski kitaplarını yüzde 40 indirimle, çok makul fiyatlara alabilirsiniz. Sitedeki tanıtım yazısı size Bukowski hakkında fikir verebilir: "Yazar, şair, senarist, 'pis moruk' Charles Bukowski'nin ölümünün üstünden sekiz yıl geçti. 9 Mart 1994'te, 73 yaşında ölmüştü Bukowski. Biraz da bu bahaneyle, Parantez Yayınları'ndan çıkmış Bukowski kitaplarında indirime gidiyoruz. Üstelik alışveriş yapanlara Bukowski'nin o güzelim sureti de poster formatında hediye!" Hâlâ size uygun olup olmadığına karar veremiyorsanız, yazarın Ölüler Böyle Sever adlı kitabından kendisini anlattığı bölüme bir göz atın:
"Beni tanıyan herkesin size söyleyeceği gibi, makbul biri değilim. Kötü adamı sevdim hep, kanunsuzu, hergeleyi. iyi işleri olan sinekkaydı tıraşlı, kravatlı tiplerden hoşlanmam. ümitsiz adamları severim; dişleri kırık, usları kırık, yolları kırık adamları. ilgimi çekerler. Küçük sürpriz ve patlamalarla doludurlar. Adi kadınlardan da hoşlanırım; çorapları sarkmış, makyajları akmış, sarhoş ve küfürbaz kadınlardan. Azizlerden çok sapkınlar ilgilendiriyor beni. Serserilerin yanında rahatımdır, çünkü ben de serseriyim. Kanun sevmem, ahlak sevmem, din sevmem, kural sevmem. Toplumun beni şekillendirmesinden hoşlanmam." Herhalde artık ilgi çekici olmadığını düşünmüyorsunuzdur.
İşte İdeefixe'in satışa sunduğu indirimli Bukowski kitapları... Sarhoş Çal Piyanoyu Vurmalı Çalgı Gibi Parmaklar Biraz Kanamaya Başlayana Dek, Sıradan Delilik Öyküleri, Pansiyon Manzumeleri, Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi, Suda Yan Ateşte Boğul, Ölüler Böyle Sever, Shakespeare Bunu Asla Yapmazdı, Bana Aşkını Getir, Hollywood, Pulp, Günler Tepelerden Aşağı Koşan Vahşi Atlar Misali, Sıcak Su Müziği, Sevimli Bir Aşk Hikâyesi...