PC ölmüyor ama tabletler de durmuyor

PC ölmüyor ama tabletler de durmuyor
PC ölmüyor ama tabletler de durmuyor

Otellini 2011 yılının ilk çeyreğinde Dell, Toshiba ve Acer ın da tablet bilgisayar üretmeye başlayacağının müjdesini verdi.

Intel'in İcra Kurulu Başkanı Paul Otellini iPad'in heyecan dalgasıyla günde 1 milyon satan PC'lerin unutulmasından pek memnun değil

‘Her üç dört senede bir birileri çıkar ve PC’nin öldüğünü söyler. Ama ölmüyor işte!”. Intel İcra Kurulu Başkanı Paul Otellini yaptığı bir konuşmada son günlerde yeniden gündeme gelen PC’nin cenaze törenine dair iddialara böyle yanıt verdi.
Elbette dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisinin başındaki isim olarak Otellini’nin farklı bir demeç vermesi beklenemezdi ancak söylediğinde haklılık payı da yok sayılmaz.
PC’nin devrinin kapandığına yönelik iddialara cesaret veren en büyük gelişme iPad ve tabletlerin hızla artan popülerliği. Ancak Otellini’ye göre rakamlar farklı konuşuyor. Dünya genelinde günde 1 milyon PC satılırken 6 aydan fazla bir sürede iPad 4 milyon rakamını ancak geçebildi. Aradaki fark mukayese götürür cinsten değil.
Her ne kadar küçümsüyor gibi görünse de Intel tablet devrimini yakından takip ediyor ve kendini bu yeni kurallara göre dönüştürüyor. Firmanın Atom serisinden işlemcileri şu ana kadar 50’ye yakın tablet modelinde kullanılıyor. Android’den Windows ’a kadar pek çok farklı yapıyı barındıran yelpazede Intel’in bizzat Nokia ile birlikte üstünde çalıştığı MeeGo işletim sistemini kullanan cihazlar da bulunuyor.
“Eğer cebinizde sizi rahatsız eden bir 600 dolarınız varsa ve eşinizi yılbaşında memnun etmek istiyorsanız elbette iPad iyi bir seçenek olabilir” diyen Paul Otellini’ye göre özellikle eğitim amaçlı kullanımda dizüstü bilgisayarlar hâlâ en kullanışlı, uygun fiyatlı ve yaygın seçenek. 

Üç yeni marka yolda
Tablet alanında 15 farklı markayla çalışan Intel, düşük enerji tüketimine sahip Atom platformunun yeni serisini temsil eden Oak Trail kod adlı işlemci serisinde Windows işletim sistemine yönelik en uygun platformu sunuyor. Şu an piyasadaki tüm yazıcı ve benzeri çevre birimlerini destekleyen platformun Moorestown kod adlı çok daha düşük enerji tüketimine sahip bir versiyonu da bulunuyor.
Otellini’nin açıklamasına göre 2011 yılında Dell, Acer ve Toshiba’nın tablet bilgisayarları da satın alınabilecek seçenekler arasındaki yerini alacak.
Intel’in Medfield kodlu yeni işlemcileriyse giderek daha yetenekli hale gelen; dolayısıyla daha güçlü işlemcilere ihtiyaç duyan cep telefonlarında önümüzdeki sene kullanılmaya başlanacak. 

Yeni iPad geliyor
Intel’in iddia ve hedefleri akıl çelici olsa da her şeye rağmen gönlü iPad’den yana olanların kafası çok daha başka bir sebeple karışık. Zira internete sızan bilgilere göre önümüzdeki şubat ayında yeni nesil iPad piyasaya çıkacak. iPad’i üreten Çinli Foxconn firması şubat ayında 100 gün içinde 400 ile 600 bin adet arasında yeni nesil iPad üretmeye hazırlanıyor.
Yeni nesil iPad’in ön tarafında bir kamera yer alması ve sadece GSM değil CDMA 3G’yi de destekleyen bir yapıya kavuşması bekleniyor.


  ETİKETLER:

  IPad

  ,

  Windows

  ,

  Dünya