Peki ama sırrı ne?

Peki ama sırrı ne?
Peki ama sırrı ne?
Popüler müzik tarihinin gelmiş geçmiş en etkili işlerinden Fleetwood Mac albümü 'Rumours', 35'inci yılını kutlamak için özel bir toplamayla yine raflarda ve hâlâ sırrı kendi içinde saklı.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Kocaman bir masa. Gözlerinden dehalarıyla bağlantılı bir delilik okunan figürleri yakından tanıyorum. Neredeyse iğne kadar ince, zarif ve uzun Mick Fleetwood, grubun ruhani dengesini sağlıyormuş gibi görünen John McVie, karizmanın vücut bulmuş hali Lindsey Buckingham, içine kapanık Christine McVie ve kraliçe Stevie Nicks... Hepsi gözümün içine bakıyor. Bir şey söylememi bekliyor olmalılar. Ama konuşamıyorum. Ağzımı bıçak açmıyor. Sonra gözlerimi kapatıp sadece bir kelime söylemeye odaklanıyorum... ‘’Teşekkürler...’’ Cesaretimi toplayıp ekliyorum: ‘’Rumours için, binlerce teşekkürler!’’
Müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden biri için kalem oynatmak, kesinlikle düşündüğüm kadar kolay değilmiş. Tereciye tere satmanın, oturup albümü baştan yeniden yazmanın da bir anlamı yoktu. Bu yüzden böyle dramatik bir ‘hayal’ ile giriş yapmak işimi oldukça kolaylaştırdı. Üzerine sayısız kez yazılıp çizilmiş bir albüm ‘Rumours’. Peş peşe olmasa da 31 hafta Billboard listesinde zirve keyfi sürmüş, bir yıl içinde 8 milyonu ABD olmak üzere dünya çapında 10 milyondan fazla satmış, 2009 yılında 40 milyonluk satış rakamını aştığı açıklanmış bir albümden bahsediyoruz. Sadece İngiltere listelerinde 488 kez görülmüş. Yanlış okumuyorsunuz ‘488’.
Peki ‘Rumours’u bu derece etkili kılan ve dile kolay 35 yıldır tüm dünyayı kasıp kavurmasına sebep olan ‘sır’ neydi? Cevap vermek güç. Grup üyelerinin uluslararası bir fenomen haline dönüştüğü 1976 yılında yaşadıkları kişisel sorunların birbiriyle çakışması, ortaya böylesine mucizevi bir çıkmasına vesile olmuş olabilir... Christine ve John’un 8 yıllık evliliklerine son verip, iş dışında birbirlerinin yüzüne bile bakmayı reddetmesi, neredeyse tekme-tokat bir aşk yaşayan Lindsey ve Stevie’nin ‘seninle ya da sensiz olmuyor’ havaları, dahası Mick Fleetwood’un iki çocuğunun annesi olan Jenny’nin onu en yakın arkadaşıyla aldattığının ortaya çıkması ilk akla gelenler. Anlayacağınız psikolojik olarak çöküntünün eşiğinde olan ekip, bir stüdyoda bir araya geliyor. Normalde sonucun bir facia olması beklenebilir. Ancak konu Fleetwood Mac ise sonucun bir mucize olması bugün artık kimseyi şaşırtmıyor.
Albümün 35. yılını kutlamak için yayımlanan bu nefis toplama, orijinal albümün dışında, 1977 yılında çıktıkları aynı adlı turnenin canlı kaydını ve dahası stüdyo süreci boyunca kaydedilen hemen her şeyi içeriyor. Kullanılmayan şarkılar, erken versiyonlar, demolar, jam session tabir edilen takılmalar... Evet hepsi burada. Arşivinizde daha önce ‘Rumours’a yer açmış olmanız olası. Ama böylesi bir hazine sandığına kim hayır diyebilir ki...


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  İngiltere

  ,

  aşk

  ,

  Müzik

  ,

  Bugün

  ,

  ,

  derece