Peki ya evsizler?

Peki ya evsizler?
Peki ya evsizler?
ABD'li Sierra'nın cesedinin tarihi surlarda bulunmasının ardından, burayı 'evi' haline getirmiş evsizlerin surlardan çıkarılması gündeme geldi. Radikal'e konuşan Şefkat-Der Başkanı Bulan soruyor: Peki evsizler nereye gitsin?
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

İstanbul ’un tarihi surlarındaki güvenlik zaafı, ABD’li turist Sarai Sierra’nın burada öldürülmüş halde bulunduğu cumartesiden beri gündemde. Radikal’in önceki günkü haberinde, çok kötü durumdaki surları gösteren bir videonun eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından Başbakan Tayyip Erdoğan ’a iletildiği ortaya çıkmıştı. Bilindiği ve videoda da görüldüğü üzere Topkapı Sarayı Müzesi’ni çevreleyen surlarda evsizler de yaşıyor. Evsizlerin buradaki ‘güvenlik zaafının’ sebeplerinden olduğu gündeme gelmişken aklımıza gelen soru şu oldu: “Burada gerçek suçlu bu bölgedeki evsizler mi yoksa onlara sığınabilecekleri tesisler sağlamayan ve onların şiddetle iç içe olmasına zemin hazırlayan tedbirsizlikler mi?” Söz Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan’da.

Evsizler şiddetle baş başa
Sokakta yaşayan insanlar toplumun şiddetine maruz kalıyor. Kadını erkeği, genci yaşlısı demeden sokakta yaşayan insanlar tecavüze uğruyor. Bunlar hiçbir zaman gündeme gelmiyor. Bir kadın cinayetinin yaşanması suçunun, soğuktan donmamak için surlarda yaşayan insanların üzerine kalması çok üzücü. Devlet evsizlere sahip çıkmıyor. Onlara ev açmıyor. Toplum zaten onlardan kaçıyor. Evsiz insanlar hiçbir dükkâna alınmıyor. Bozuk yiyecek ve içeceklerle besleniyorlar. Bir tek donarak ölümler başladığında spor salonlarını açıyorlar. Evsizler yatmasın diye ATM’lere bile kilit vurmuşlar. Belediye, valilik ve kaymakamlıklar evsizlere 24 saat barınabilecekleri sığınaklar yapmalılar. İnsanlar donmamak için sur diplerinde yaşıyor. Soğukta ısınmak için belli maddeler kullanmak zorunda kalıyorlar. O bölgenin asayiş sorununun sorumlusu evsizler değil. Toplumun evsizlerden korkmasına gerek yok. Evsizler toplumdan korkuyor çünkü sürekli toplumdan şiddet görüyorlar. Konuyla ilgili bir eylem hazırlığındayız. Evsizleri surlardan çıkarıyorlar, peki evsizler nereye gitsin?