Pelin: "Bağzı Şeylere" Meydan Okuyan Kitap

Pelin: "Bağzı Şeylere" Meydan Okuyan Kitap
Pelin: "Bağzı Şeylere" Meydan Okuyan Kitap

Murat Arda

Bir intikam, birkaç cinayet, bolca şehvet, dozunda din ve eser miktarda uyuşturucu hikayesi...

Bir “Asi Türkiye Gençliği” romanı Pelin. Her kuşak gençlik grubunun kendine has bir enerjisi var. 90’ların gençliği de sürekli gerilimler yaşayan, gündelik faşizmden, toplum, devlet ve aile baskısından fazlasıyla nasibini alan nevrozlu bir gençlik. Döneme özgü siyasal iklimde sosyal ve politik olarak kendilerini var edebilecekleri, nefes alabilecekleri alanlar tıkanmış. “Metalcilik”, “Punklık”, “Hardcoreculuk” ve bunun gibi karşı-kültürel alt kimlikler adeta üzerlerine gelen toplum baskısını sırtlayabilmek için uydurulmuş politik olmayan politik üniformalar aslında. İşte Pelin adlı bu roman noir, çevre ve geleneksel baskılarla kendi bulduğu yöntemlerle baş etmeye çalışan genç bir kadının arkadaşlarıyla çıktığı tuhaf bir yolculuğu anlatıyor. Bu yolculuk ruhanilik, erotizm ve gerçek hayat duraklarından geçiyor. Pelin, onu tanıyanların söylediğine göre “dünyayı donunda sallayan bir heavy-metalci”.

Kızımız Pelin, bu serseri ruhlu kadın; imam hatip mezunu Nurdan, serseri Can ve diğer tuhaf arkadaşları için bir rol modelidir. Tüm bu karakterlerin çocukluktan yetişkinliğe adım atan genç insanlara has karmaşaları var, Pelin ise kendi olmaya kararlı ışıltılı bir genç kız. Kontrol edilmesi çok zor bir figür olan Pelin’in yaşama alanlarına korkunç bir müdahale söz konusu ve fakat Pelin de öyle hemen boyun eğecek bir tip değil. Ortadoğu coğrafyasında modernlik, mahalle baskısı, gelenek ve görenekler ve dinsel cemaatler arasında sıkıştırılan ancak dışarıdan dayatılan bir kalıba da pek öyle kolay sığmayan kentli bir genç kız Pelin.

Kahramanımız, aileden okula, yakın çevreden devlete erkek egemen söylem ve bakış açılarının kadın bedenlerine, kadının nasıl yaşaması gerektiğine dair “zorlayıcı-okşayıcı tedbirlerine” karşı içsel ve dışsal bir başkaldırı yolunu seçiyor ve arkadaşlarını da bu isyana teşvik ediyor. Başkalarının, biyolojik babadan başlayıp devlet babaya kadar kapsamı genişleyen o maço-muhafazakar toplumsal iradenin, akılları ve hayatları üzerinde müthiş bir tahakküm sürmeye kararlı olduğu “Müslüman Türkiye Genç Kadını”nın başıbozuk isyanını simgeliyor Pelin. Bu kitap , 1993-1995 yılının Taksim’inde, yeni filizlenen tuhaf bir moda olan “rockerlık” akımının ve dönemin ana akım medyasında toplum karşıtları, çapulcular, zibidiler, satanistler olarak yaftalanan bir kuşağın romanı. “Rockçılık” kimliğiyle bir meydan okuyuşun sembolü haline gelen başkaldıran kızın hikâyesi, Pelin adıyla bir roman-noir olarak karşımıza çıkıyor. Pelin, doksanlar gençliğine “Eski Türkiye”nin dayattığı hayatı sorgularken, aslında doksanlı yıllarda doğan, günümüzün Pelin’lerine, Sümeyye’lerine, Nurdan’larına ve “Yeni Türkiye”ye, bugünümüze dair sorunlarımıza vurgu yapıyor.

Kitabın yazarı: Murat Arda. Eser, Destek Yayınlarından çıktı ve çıktığı hafta 2. Baskıya girdi.