'Pembe Panter'in babasıydı

'Pembe Panter'in babasıydı
'Pembe Panter'in babasıydı
Peter Sellers'lı unutulmaz Pembe Panter filmlerinin yönetmeni Blake Edwards öldü


Özellikle ‘Pembe Panter’ serisiyle tanınan Amerikalı yönetmen Blake Edwards, hayata veda etti. Bir süredir zaatüreyle mücadele eden ünlü yönetmen, 88 yaşındaydı. ‘Donanmanın Melekleri’ filmiyle Hollywood ’a adım atan ve komedi türünün büyük yönetmenlerinden biri olan Blake Edwards, George Peppard ve Audrey Hepburn’un oynadığı ‘Tiffany’de Kahvaltı’, ‘Büyük Yarış’, Bo Derek’li erotik yapım ‘On’ gibi birçok klasiğe imza atmıştı.

1982 tarihli, İkinci Dünya Savaşı öncesi Fransa ’sında geçen ve homoseksüellik temalı müzikal komedi ‘Victor/ Victoria’yla en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday gösterilen Edwards, 2004 yılında sinemaya yaptığı katkılardan dolayı Akademi tarafından yaşam boyu başarı Oscar’ıyla onurlandırılmıştı.

Uzun soluklu oyuncu dostu Peter Sellers’ın ölümünün ardından, önceki filmlerden derlediği sahnelerle ‘Pembe Panter’in İzinde’ filmini yaratması üzerine Sellers’ın karısıyla mahkemelik olan Edwards’ın, ödül konuşmasında Peter Sellers’tan bahsetmemesi de bu husumete bağlanmıştı.

Ünlü yönetmen, son dönemlerinde ilerleyen yaşına rağmen ‘Pembe Panter’i Broadway’e taşıyacak bir müzikal projesi üzerinde çalışma yapıyordu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Fransa

  ,

  Hollywood