Pepee ve TRT hakkında dava açıldı

Pepee ve TRT hakkında dava açıldı
Pepee ve TRT hakkında dava açıldı
İspanyol animasyon firması, kendi karakterlerine çok benzediğini iddia edikleri Pepee hakkında Düşyeri Yapım firması ve TRT'ye dava açtı.

İspanyol çizgi film-animasyon firması Zinkia Entertainment, telif hakları ihlali ve haksız rekabet yaptıkları iddiasıyla Pepee karakterinin yaratıcısı Düşyeri Yapım firmasının sahipleri şarkıcı Kıraç (Ali Tufan Kıraç) ile eşi Ayşe Şule Bilgiç ve Pepee'nin yayımlandığı TRT'ye dava açtı.

Sabah gazetesinin haberine göre mahkeme tarafından davaya ilişkin bir karar çıkana kadar daha fazla yorum ve açıklama yapılmayacağını ifade eden Zinkia Entertainment yetkilileri, marka telif haklarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve haksız rekabete karşı hukuki süreci sonuna kadar izleyeceklerini ifade etti.

Ayşe Şule Bilgiç bir röportajında, İspanyol çizgi film karakteri Pocoyo'ya benzetilmeleriyle ilgili iddialar hakkında şu açıklamayı yapmıştı: "Pepe, aslında Anadolu 'da konuşma zorluğu çeken kişiler için söylenir. 'Pepe Ali, Pepe Mehmet' denilir. Anadolu'da hiçkimsenin aklına gelmezken, İspanyol Pepee'nin bu kadar akla geliyor olması, üzücü. Türkiye 'ye yabancı bir karakteri sokmaya çalışanların ticari bir saldırısıyla karşılaştık. Bizim göğsümüz açık. Tasarım ve tescillerimizle ilgili hiçbir sorunumuz yok."