Pepee ve TRT hakkında dava açıldı

Pepee ve TRT hakkında dava açıldı
Pepee ve TRT hakkında dava açıldı
İspanyol animasyon firması, kendi karakterlerine çok benzediğini iddia edikleri Pepee hakkında Düşyeri Yapım firması ve TRT'ye dava açtı.

İspanyol çizgi film-animasyon firması Zinkia Entertainment, telif hakları ihlali ve haksız rekabet yaptıkları iddiasıyla Pepee karakterinin yaratıcısı Düşyeri Yapım firmasının sahipleri şarkıcı Kıraç (Ali Tufan Kıraç) ile eşi Ayşe Şule Bilgiç ve Pepee'nin yayımlandığı TRT'ye dava açtı.

Sabah gazetesinin haberine göre mahkeme tarafından davaya ilişkin bir karar çıkana kadar daha fazla yorum ve açıklama yapılmayacağını ifade eden Zinkia Entertainment yetkilileri, marka telif haklarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve haksız rekabete karşı hukuki süreci sonuna kadar izleyeceklerini ifade etti.

Ayşe Şule Bilgiç bir röportajında, İspanyol çizgi film karakteri Pocoyo'ya benzetilmeleriyle ilgili iddialar hakkında şu açıklamayı yapmıştı: "Pepe, aslında Anadolu 'da konuşma zorluğu çeken kişiler için söylenir. 'Pepe Ali, Pepe Mehmet' denilir. Anadolu'da hiçkimsenin aklına gelmezken, İspanyol Pepee'nin bu kadar akla geliyor olması, üzücü. Türkiye 'ye yabancı bir karakteri sokmaya çalışanların ticari bir saldırısıyla karşılaştık. Bizim göğsümüz açık. Tasarım ve tescillerimizle ilgili hiçbir sorunumuz yok."


  http://www.radikal.com.tr/113250211325023

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kopyacılık - Bilgin007

  Maalesef kopya etme ve başkasına benzemek isteme hastalığı var. Orijinal yani kendine has bir yapıyı yapmak çalışmak yerine insanlar başkalarının yaptıklarını taklit etmeye çalışıyor. Bir firma başka bir firmanın kampanyasına bakıyor ve çok benzer şeyler sunuyor. Kendine ait çizgisi olan insan ve ürünler takdir görmeli. Pepe bir İspanyol ismi ve çok da sık kullanılıyor. Bu karakteri almak yerine başka renkte, başka tipte ve başkasına benzemeyen bir karakter yaratılsa daha güzel olur.

  bariz değil miydi? - müştak

  çok bariz değilmiydi?ilk çıktığı günden beri tartışılan ve su götürmez gerçeği tek izleyişte farkedilen bir araklama söz konusu.orjinal yapıma bakmamanız yeterli.uzam kullanımı,karakterlerin çizgi benzerliği,genel konsept rahatsız edici bir benzerlik içinde.umarım haklı bir sonuç alınır,ticari meta'ya dönmemiş özgün ürünler için çalışışır.

  nihayet - adsız stranger

  yeni mi fark etmişler