@ubuget

Perşembe savaşını kim kazandı?

Perşembe savaşını kim kazandı?
Perşembe savaşını kim kazandı?
Dün akşam 'Muhteşem Yüzyıl Kösem', Pek Yakında' ve Kurtlar Vadisi Pusu'nun reyting yarışına sahne oldu. İkinci haftasında Total'de 7. sıraya gerileyen 'Kösem'in en büyük rakibi 'Muhteşem Yüzyıl' olacak gibi görünüyor.
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Dün akşam ekran karşısına geçen televizyon izleyicisi karar vermekte zorlanmış olabilir. Bir yanda 13. sezonunda 'yol yorgunlu'ğuna rağmen geçen hafta zirveyi Kösem’e bırakmayan Kurtlar Vadisi Pusu, bir yanda Cem Yılmaz’ın 'Ali Baba ve 7 Cüceler'den önceki işi ‘Pek Yakında’ ve ilk bölümde en azından reytinglerde bekleneni veremeyen Muhteşem Yüzyıl’ın devam işi ‘Kösem!’ Beyazcamda çoktan seçmeli bir sınav sorusu olarak seyirciye kendilerini seçtirmeye çalıştılar.

KÖSEM, MUHTEŞEM YÜZYIL'IN YOLUNDAN YÜRÜYOR

Özellikle ‘Kösem’in ilk bölümden sonra nasıl bir performans göstereceği merak konusuydu. Rakamlardan bağımsız olarak şunu söylemek gerekir ki, ‘Kösem’in büyük rakibi ‘Muhteşem Yüzyıl’ olacak orası net olarak anlaşıldı.

Kösem, ‘Muhteşem Yüzyıl’ın 4 sezon boyunca arşınladığı Osmanlı’nın ‘arka sokaklarını’ yeniden yürüyor. ‘Kardeş katli’, ‘taht kavgaları’, ‘entrika’ ‘aşk’ ve daha birçok mevzuu ziyadesiyle işlendi.

İzleyici göreceli olarak ‘doyduğu’ bu konulara benzer dekorlarda ‘aşina olmadığı’ oyuncularla ve en azından şimdilik daha az heyecanlı olarak muhatap olmuş oluyor. Halihazırdaki çok kaliteli ve değerli oyunculara haksızlık olmasın ama benzer mizansen ve repliklerin üzerinde gözler ister istemez, Hürrem Sultan’ı, Sümbül Ağa’yı Şehzade Mustafa’yı, Pargalı’yı arıyor. Ekin Koç’un Sultan 1. Ahmed performansıysa başka bir yere koymak ve ayrıca ele almak gerekir.

Osmanlı Ocakları: Kösem yayından kaldırılsın, eylem yapacağız

Muhteşem mi, Kösem mi? Reytingler ne söylüyor?

Muhteşem Yüzyıl Kösem'deki aslanın hikayesi

Muhteşem Yüzyıl Kösem'in kadınları

PEKİ RAKAMLAR NE SÖYLÜYOR!
‘Kösem’ geçen haftak ilk bölümüyle Total’de 5,88 reytingle 'Kurtlar Vadisi Pusu’nun ardından ikinci olmuş, 8,8 reytingle AB grubundaysa akşamın birincisi olmuştu. Dizi, ekran mirasçısı olan Muhteşem Yüzyıl’ın başlangıç performansının gerisinde kalmıştı.

BU HAFTA NE OLDU?
Bu hafta 7,63 reytingle AB grubunda birinci olan ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ Total’de ise hatırı sayılır bir gerileme yaşadı. Kurtlar Vadisi Pusu’nun 7,13’le birinci olduğu Total grubunda Kösem  4,76 ile ancak yedinci olabildi.

PEK YAKINDA
Cem Yılmaz’ın Pek Yakında’sı ise 4,83’lük reytingle AB’de üçüncü olurken, 3,2’lik reytingle Total’de 15. Sırada yer aldı.

Kösem Sultan 'Anastasia Thsilimpou'nun hikayesi

Genç Kösem Sultan Anastasia Thsilimpou ne kadar kazanacak?

Hülya Avşar'ın Kösem Sultan yasakları