Perulu katiller insanları yağı için mi öldürdü?

Perulu katiller insanları yağı için mi öldürdü?
Perulu katiller insanları yağı için mi öldürdü?

İddia, insan yağının kozmetikte kullanıldığı...

LİMA - Peru’da bir çete yağlarını satmak için insan öldürmüş. Polis, insanları öldürüp yağını çıkaran çetenin bu yağları kozmetik sektöründe kullanılması için karaborsada sattığını düşünüyor. Yakalanan çete üyelerinden üçü şimdiye dek beş kişiyi öldürdüğünü kabul etti. Ancak çetenin, Peru’daki 60 kayıp vakasıyla da ilişkili olabileceğinden şüpheleniliyor. Polis yetkilisi Jorge Mejia, şüphelilerden ikisinin insan yağı dolu şişelerle yakalandığını söylüyor.
Çete üyeleri bu yağların litresinin 15 bin dolar (22 bin 500 TL) ettiğini söylerken tutuklananlardan biri polise, çete liderinin bu işi 30 yıldan uzun süredir yaptığı bilgisini verdi.
Mejia, sıvı hale getirilen yağların önce başkent Lima’da aracılara satıldığını, daha sonra güzellik ürünlerinde kullanılması için Avrupa’daki kozmetik şirketlerine gönderildiğini söylüyor. 

Tıpçılar: Palavra!
Tıbbi uzmanlarsa insan yağı için uluslararası karaborsa piyasası olduğu konusunda şüpheli. Yale Üniversitesi’nden dermatolog Prof. Lisa Donofrio, cildin esnekliğini muhafaza etmeye yönelik ‘insan yağı ekstresi’ için belki küçük bir pazar olabileceğini, ancak bu tip yaklaşımların bilimsel olarak tamamen bir palavra olduğunu söylüyor. Uzmanlar insan yağının ayrıca kırışıklık karşıtı tedavilerde kullanıldığını, bunun da tedavi edilen kişiden elde edildiğini hatırlatıyor. (ap, bbc)