Pippa'dan kalanlar sergide buluştu

Pippa'dan kalanlar sergide buluştu
Pippa'dan kalanlar sergide buluştu
Haber: EDA BERKBAYRAK / Arşivi

VERONA - İtalya’nın Milano kentinden başladığı otostopla barış yolculuğu Kocaeli’nin Gebze ilçesi yakınlarında tecavüz edilip öldürülmesiyle korkunç şekilde biten İtalyan performans sanatçısı Pippa Bacca, seyahate çıkışının birinci yıldönümü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen sergiyle anıldı. Verona’daki Byblos Sanat Galerisi’nde ‘Gelinler Seyahat Ediyor’ adıyla açılan sergide, Pippa Bacca ve arkadaşı Silvia Moro’nun seyahatlerinde kullandıkları kıyafetler, objeler ve fotoğraflar bir araya getirildi. İki ay süreyle açık kalacak sergide Pippa Bacca’nın öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan gelinliği yerine bir kıyafet mankeni kullanıldı.
Pippa Bacca’nın bu organizasyonu da gerçekleştiren ablası Rosalia Pasqualina, “Yaşam onun için çok önemliydi. Bu nedenle gittiği her yerde, dünyaya yeni bir yaşam gelmesine katkılarından dolayı teşekkürlerini sunmak için bir ebenin ayaklarını yıkardı” dedi. Salonun bir köşesinde de beyaz örtülü bir koltuğun önünde su dolu bir bakır kova ve sabun yer aldı.
Pippa Bacca’nın annesi Elena Manzoni de ‘farklı DNA’ların varlığını’ gösteren Adli Tıp raporu ve sanık Murat Karataş’ın ifade değiştirmesiyle ilgili konuştu. Raporun yasal çevirisinin yapılmasını beklediklerini anlatan Manzoni, “Ama bunlar bagajda veya arabada bulunmuş. Pippa’nın vücudunda sadece Murat’ın DNA’sı bulundu. Kızıma tecavüz edip öldüren sadece Murat’tı” dedi. Manzoni mahkemeye Pippa’nın nişanlısı Giovanni Chiari’nin DNA örneklerinin de alınması yönünde başvuruda bulunacaklarını belirterek, “Çünkü kaybolmadan bir gece öncesine kadar nişanlısı Pippa’yla birlikteydi. Bagajda bulunup delil olarak sunulan farklı DNA’nın nişanlısına ait olduğunu sanıyoruz” dedi.
Raporda arabada bulunan bir izmaritte de farklı DNA bulunduğundan söz edildiğini belirten Manzoni, “Bunun anlamı yok. Murat’ı bir hafta sonra yakaladılar. O süreçte birçok insan arabaya binmiş olabilir. Bu da hiçbir şeyi göstermez. Bu raporun ardından Murat hayal ürünü hikâyeler anlatmaya başladı. Ama mahkeme dikkate almadı. Murat üç kişinin başına vurduğunu, kendine geldiğinde Pippa’yı ölü bulduğunu iddia ediyor. Pippa’ya tecavüz edenin Murat olduğu kesin” diye konuştu.