Piri Reis'in haritası 500 yaşında!

Piri Reis'in haritası 500 yaşında!
Piri Reis'in haritası 500 yaşında!
Dünyanın en önemli kartograf ve denizcilerinden biri olan Piri Reis'in haritaları 500. yaşını kutluyor.

Piri Reis'in yıllarca denizcilere kılavuzluk eden ve görenlerin nefesini kesen haritalar, 20-31 Temmuz 2013 tarihleri arasında Ataşehir'deki Brandium Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde bulunan sergi alanında tarihi yeniden yaşatacak.

UNESCO, 2013 yılını Piri Reis'in 1513 tarihli Dünya Haritası'nın 500. yılı olması nedeniyle kutlama ve anma programına aldı. Program kapsamında Piri Reis Sergisi, İstanbul Anadolu yakasında Brandium Alışveriş Merkezi’nde hayata geçiriliyor.

Sergide neler var?

Piri Reis'in Dünya haritalarını çizerken yararlanmış olabileceği, kendi döneminden önce çizilmiş dünya haritalarının yanı sıra, sergide yaklaşık 500 yıl önce kaleme aldığı Kitab-ı Bahriye'sinden özenle seçilmiş haritalar yer alıyor.

Serginin bir bölümünde ise Piri Reis'in hem 1513 hem de 1528 tarihli ünlü Dünya haritalarının şifreleri, ayrıntılı incelemelerle veriliyor.

Sergilenen her bir haritanın günümüzde tam olarak nereyi gösterdiği yeni haritalar içinde belirtilirken, orijinal haritaların kenarlarında bulunan QR kodlar sayesinde ziyaretçilerin, akıllı telefon ya da tabletleriyle Piri Reis haritalarını güncel bir dünya haritası içinde incelemeleri de mümkün.