PİŞO'NUN GÜNLÜĞÜ

PİŞO'NUN GÜNLÜĞÜ
PİŞO'NUN GÜNLÜĞÜ
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

Bekir the Tekir’den mektup

Bu hafta aldığım bir mektuba yer vermek istedim. Uçma denemelerinde orasını burasını kırmış tüm kedilere selam olsun!
“Merhaba Pişo, benim adım Bekir, ‘Bekir the Tekir’. Benim kadının yeğenleri ‘bekirtekir’ diye çağırıyor beni. Benim gazeteci kadın, beni evlat edindiğinden beri, seni okur oldu. Bu durumda ben de okur oldum. “Balkona çıkıyoruz, Kiraz’la oynamaya” diye yazdığında (Bu arada Kiraz da kedi mi? Benimki ben sıkılmayayım diye Zeliş’i getirdi. Ama sünnet olduğum için dünya ahret bacım sayılır) şaşırmıştım. Nasıl rahat duruyorlar balkonda diye. Tabii ertesi hafta serbest atlayış denemelerini okuyunca anladım. Zira biz dördüncü katta oturuyoruz ve balkon falan yok. Ben açık bulduğum pencereden her kafamı uzattığımda benimkisi feryat figan oluyor.
Düştüğünü öğrenince çok üzüldüm. İyi bari, bir şey olmamış dedim.Ama geçen baktım ki, sen de uf olmuşsun. Join the club. Kulübe hoş geldin. Benimki tatile gittiğinde sinekliği gevşemiş olan pencereden ben de serbest atlama denemesi yaptım. Eve kontrole gelen arkadaşları beni bulamadılar. Benimki döner dönmez, bütün mahalleyi köşe bucak aradı, ‘Bekiir Bekiiir’ diye bağırdı. Ama ben şok olduğum için saklandığım yerden çıkamadım. Ardından tam altıncı gün, benimki son bir deneme yaparken, miyavlayıp yan komşunun bahçesinin kapısına geldim. Komşu evde yoktu, Allahtan bahçe kapısını zorladı ve açtı da birbirimize kavuştuk. Ama tabii ön patimin üstüne basamıyordum. Gece yarısı olmasına karşın beni veterinere götürdü. Senin aksine ben o kadar korktum ki sağa sola atlayacağıma mum gibi kaldım.
Bu arada benimki, senin hikâyeni okuyunca biraz rahatladı. Zira benim gibi tırsık bir kedinin beş gün aç biilaç kırık bir ayakla dolaşmış olmasına, beni daha erken bulamamış olmasına çok üzülmüştü.
İki kırığım varmış. Bulunduktan iki gün sonra (Bana ilk bakan yerin önerdiği fiyatın yarısına yaptığı için karşıdaki asıl veterinerime gittik) ameliyat oldum. Post-op deneyimlerimi öğrenmek istersen yine yazarım. Şimdi gitmem lazım. Benimkinin gazetesine yazması gereken şeyler varmış, bilgisayarı istiyor. Tekrar geçmiş olsun.
Küçük bir öneri: Fazla hoplama zıplama, sonra iyileşmiyooo.
Bekirthetekir”

Acar muhabir Pişo’dan haberler 
* Bolu’dan iyi haberler gelmeye devam ediyor
Daha önce küçücük bölmelerde üst üste hasta köpeklerin hayatta kalmaya çalıştığı Bolu Barınağı, Let’s Adopt Türkiye ’nin girişimleri ve yerel yönetimin olumlu tepkisi üzerine büyük gelişme gösterdi. Çalışmalar devam ediyor. Bolu Belediyesi Başkanı Alaadin Yılmaz’a teşekkür. 
* Façalı güzeller
Yani ben size daha ne diyeyim Denizli’nin köpek dövüşleriyle kötü şöhrete sahip Baklan ilçesi imaj yenilemek için Köpek Güzellik Yarışması düzenlemiş. Daha önce dövüştürülen kangallar, pitbull’lar yeniden karşılaşınca ortalık birbirine girmiş. Şimdi, eğer köpek dövüşlerine tamamen son verildi ve bu köpekler artık sadece güzellik ve zarafet konularında rekabet edecekse ne mutlu. Ama gece dövüştürülüp gündüz podyumda yürüyeceklerse... İlçe belediyesi sorunu yüzeysel değil temelden çözmeli ve bu köpeklere acilen rehabilitasyon sağlanmalı. 
* ‘Kedi Mektupları’nı hatırlamak
Oya Baydar’ın, 1993 tarihli Yunus Nadi Roman Ödül’lü ‘Kedi Mektupları’nı okumayan kedi kalmasın diyorum. Şu arka kapak yazısını hatırlatmam, aramıza yeni katılanların ilgisini çekmeye yetecektir: “Bu kitapta kedilere ilişkin dişe dokunur yeni bir şey yok ama insanları yakından tanıyıp anlamak isteyen kediler için çok yararlı bir kaynak.” Eski mahallemizde beni ve Kiraz’ı besleyip bakan komşumuz Oya Baydar’a sevgiler, selamlar.
HAZIRLAYAN: ESRA OKUTAN


    ETİKETLER:

    Türkiye