Pitbull'a değil sahibine kızın!

Uzmanlar anlatıyor

Köpek eğiticisi Mehveş İpek, "Sahipleri öyle eğittiği için pitbull'lar saldırıyor" dedi. Prof. Tamer Dodurka: Pitbull'lar, çocuklu aileler için en ideal köpektir.

İSTANBUL - Kaniş cinsi bir köpek mi daha tehlikelidir, yoksa bir pitbull mu? Adının cümle içinde geçmesinin bile tüyleri diken diken edebileceği 'saldırgan' köpek kategorisine giren pitbull'lar, sanılanın aksine son derece iyi huylu ve sakin hayvanlar da olabilir. Tabii doğru ellerde ve doğru bir eğitimle yetiştirilirlerse!
Son olarak önceki gün sunucu ve oyuncu Öykü Serter'in, komşusunun pitbull cinsi köpeğinin saldırısına uğrayıp hastanelik olmasıyla gündeme gelen pitbull saldırılarında, uzmanlar asıl sorumluluğun hayvanlarda değil, o hayvanı agresif bir şekilde yetiştiren sahiplerinde aranması gerektiğine dikkat çekiyor.
Küçük yaşta pozitif eğitim şart
Türkiye'nin köpek eğitmeni yetiştiren ilk akademisi olan ve şiddet içermeyen metotlar uygulayan 'Stardogs Pozitif Training'in sahibi Mehveş İpek, pitbull ya da diğer köpek türlerinde tek önemli olanın, erken yaştan itibaren pozitif eğitim verilmeye başlanması, ceza ve şiddet içeren yöntemlere başvurulmaması olduğunu anlatıyor: "Bazen bir kaniş, pitbull'dan çok daha saldırgan olabilir. Köpeğe şiddetle eğitim verirseniz, hangi tür olursa olsun, agresif ve saldırgan hale gelmesi mümkün. Önemli olan küçük yaştan itibaren, köpeği alır almaz, hiç zaman kaybetmeden, pozitif eğitim vermek. Saldırgan olarak bilinen pitbull'u sakin ve uysal bir köpek olarak yetiştirmek mümkün."
Köpek sahiplerine, pozitif köpek eğitimini öğreten İpek, Türkiye'de üretilmesi ve ithal edilmesi yasak olduğu halde sık rastlanan pitbull sahiplerinin, köpeğine 'saldırganlık' eğitimi aldırmak istediğini belirtiyor: "Sahipleri bilerek ya da bilinçsizce köpeklerini saldırganlaştırabiliyor. Genelde eğitime çok geç başlıyorlar. Mesela altıncı ay başlamak için çok geçtir. Doğurusu köpek eve gelir gelmez, eğitime başlanmasıdır. Mutlaka ceza içermeyen, pozitif eğitim vermek lazım. Şiddetle, cezayla eğitim verirseniz köpek korkaksa daha korkak, agresifse daha agresif olur. Pitbullar canavar değil. İki aylıkken bize gelen pitbull'larımız da oldu, cezayla eğitilmediler ve güvenilir köpekler oldular."
Aç ve karanlıkta bırakanlar var
Mehveş İpek, Türkiye'de köpek sahiplerinin bilerek ya da bilmeyerek verdikleri yanlış eğitim yöntemlerini şöyle özetliyor: "Köpeğin boynuna dikenli ya da elektrikli tasma takarak eğitirseniz, en ufak şeyde hırlamaya başlar. Bazı insanlar da köpeği belli bir süre aç bırakarak ya da gözlerini kapatıp belirsiz yerlerden darbeler vererek bir şeylere karşı saldırgan hale getiriyor. Köpek darbe alırken, aynı anda tesadüfen bir de çocuk sesi duyarsa, can acısıyla çocuk sesini kafada ilişkilendiriyor. Bundan sonra da duyduğu herhangi bir çocuk sesiyle saldırganlaşıyor."
İpek, tuvalet eğitimi verilirken de hatalar yapıldığını belirtiyor: "Tuvalete alıştırmak için gazete kâğıdını hızlıca yere ya da poposuna vurun diyorlar. Sonra da 'Köpeğim gazete okurken durduk yere ısırıyor' diye şikâyet geliyor. Çünkü o sesle korkutunca, daha sonra gazete sesi duyduğunda kendini koruma amaçlı saldırganlık gösterebilir. Pitbull sahibi, köpeğini saldırganlaştırmak adına hiçbir şey yapmazsa da, pozitif bir eğitim verilmezse köpek saldırgan olabilir. Çünkü insan, köpeğin içgüdüsel davranışlarını farkında olmadan artırabilir. Köpek sahipleri köpekleriyle yavruyken oynamayı sever, köpek küçükken bazı hareketlere havlayınca gurur duyar ancak köpek büyüyünce bu hareketin şekli değişiyor. Bu yüzden küçük köpeklerin bile eğitim alması gerekiyor."
Ruhsatsız silah niyetine!..
İpek, kendilerine gelen pitbull sahiplerinin genelde iki-üç aylıkken köpekleri agresifleşmesin diye aradıklarını, kimi köpek sahiplerininse köpeklerinin kendisini koruması, hırsız girmemesi gibi nedenlerle koruma eğitimi vermek istediklerini anlatıyor. Ancak İpek, koruma eğitimi ya da saldırı eğitimi adı verilen programının insanların canına mal olabileceğini, kesinlikle tavsiye etmeyeceklerini söylüyor.
İşte eğitmenin uyarısı: "Nasıl ruhsatsız silahtan vazgeçilemiyorsa, silah niyetine köpekten de vazgeçemiyor bazıları. Silah yerine köpek taşıyor. Ancak pitbull'lar arasında son derece sakin ve güvenilir olanlar, bir çocuğun yanında tasmasız bile bırakılabilecek durumda olanlar da var tabii." (Yaşam Servisi)