'Piyanist'ten kurtarıcısına...

'Piyanist'ten kurtarıcısına...
'Piyanist'ten kurtarıcısına...

Szpilman?ın oğlu (üstte) ve kurtarıcısı Hosenfeld?in çocukları (solda) törende buluştu. FOTOĞRAF: AFP

BERLİN - 2002’de ünlü yönetmen Roman Polanski’nin ‘Piyanist’ filmine konu olan Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın, Nazilerin elinden kurtulmasını sağlayan Alman subaya madalya verildi. Almanya’nın başkenti Berlin’deki Yahudi Müzesi’nde düzenlenen törene 1944-45 yıllarında piyanist ve besteci Szpilman’a gizlenecek yer ve yiyecek temin ederek hayatta kalmasına yardım eden Wilhelm Hosenfeld’ın çocuklarının yanı sıra  ‘piyanistin’ dul eşi, oğlu ve torunları katıldı.
Alman subayı Hosenfeld, Sovyet askerleri tarafından yakalanmış, ömür boyu hapse mahkûm edilmiş ve 1952’de 57 yaşındayken hapiste ölmüştü.

‘Bu, yapabileceğimizin en azı’
82 yaşındaki Detlev Hosenfeld, olayın üstünden 60 yıla yakın süre geçmesine rağmen babasının hatırlanarak madalya verilmesine derinden teşekkür ettiğini belirtti. Piyanistin oğlu Andrzej Szpilman da “Babam 2000’deki ölümünden kısa süre önce Yad Vaşem’e (Nazi soykırımında ölenlerin anısını yaşatan kuruluş) yazmış ve Hosenfeld’e bu onurun bahşedildiğini görmek istediğini söylemişti. Bu, yapabileceğimizin en azı” dedi. Szpilman babasının, kurtarıcısının adını, kurtardığı bir başka Yahudi’den ancak 1951’de öğrenebildiğini belirtirken, Alman subayın 76 yaşındaki kızı Jorinde, “Szpilman, babamın adını öğrenmemeyi tercih etti, çünkü işkence görüp adını ağzından kaçırıp ona ihanet etmek istememiş” diye konuştu. (aa)