Piyano beni seçti

Piyano beni seçti
Piyano beni seçti

İş Sanat, 18 Ocak’ta Camerata Salzburg Oda Orkestrası ile günümüzün en başarılı piyanistlerinden Piotr Anderszewski’yi konuk ediyor. Orkestrayı piyanodan yönetecek olan Anderszewski sorularımızı yanıtladı
Leeds Piano Yarışması’nın yarı finallerinde sahneyi terk etmenizden başlayalım. Neden sahneyi terk ettiniz? Sizce bu sizin yaptığınız işe tutkunuzu mu gösteriyor yoksa mükemmeliyetçi biri misiniz? 
O gün orada gösterdiğim performanstan çok utanmıştım. Yeterince iyi değildim. Mükemmeliyetçi değilim fakat realist olmakta da fayda var. Tabii bugün olsa öyle bir şeyi yapar mısınız deseniz elbette ki bir daha asla öyle bir şey yapmam.
Sahneyi terk edişinizden sonra ilk çıkışınızı Londra’daki Wigmore Hall’da gerçekleştirdiniz. Geride bıraktığınız o dönemle ilgili neler düşünüyorsunuz? 
Geçen zaman benim için çok üzücü ve kayıp bir zamandı. Aslında ben kariyer sahibi olmaya hazır değildim, yeteri kadar deneyimli ve kariyerin getirisi olan fırsatlara hazır değildim.
Dünyanın birçok yerinde, prestijli konser salonlarında sahne alıyorsunuz. Tekrar İstanbul ’da olmak ve Türk izleyicisine çalmak nasıl bir duygu? 
İstanbul benim en sevdiğim şehirler arasında. Buraya dönmek ve burada yeniden konser vermek çok güzel bir duygu.
Başta Gilmore olmak üzere birçok önemli ödülün sahibisiniz. Bu başarınızın belirli bir kuralı ya da sırrı var mı? 
Aslında başarımın bir sırrı yok, gerçekten. Çaldığım müziğe karşı elimden geldiğince adaletli olmaya çalışıyorum. Bestecilerin eserlerini bestelerkenki duygularını anlamaya ve onların hissettiği gibi hissetmeye çalışıyorum, hepsi bu. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Bu sanıldığı kadar kolay bir şey değil.
Daha önceki bir röportajınızda “Müziğimi icra ettiğim sürece Bach hayatımın bir parçası olmaya devam edecek” demişsiniz. Öyleyse Bach sizin favori besteciniz diyebilir miyiz? 
Elbette ki Bach çok sevdiğim bir bestecidir. Eserlerini yorumlamayı da oldukça severim. Fakat favori bestecim olarak Mozart’ı göstereceğim. Mozart’ın yeri bende çok ayrıdır. Bir de Schumann var tabii ki.
Neden piyanoyu seçtiniz ya da piyano mu sizi seçti demeliyiz? 
Kesinlikle piyano beni seçti. Ben sanatta –eğer dürüst ve yetenekliyseniz– seçimlerin kişinin kendi elinde olmadığına, her şeyin kendiliğinden geliştiğine inanıyorum.
Klasik müzik dışında hangi türleri dinlemekten keyif alıyorsunuz? 
Dürüstçe söylemeliyim ki çok fazla müzik dinlemiyorum.
Piyano çalmaya yeni başlayanlar tavsiyelerde bulunursunuz? 
Spesifik bir tavsiye veremem elbette ki, yalnızca kendileri olsunlar ve oldukları gibi davransınlar.

Ortak dilleri müzik

 Birçok farklı ulus ve kültürden gelen ancak ortak dilleri müzik olan genç ve hevesli müzisyenlerden oluşan Camerata Salzburg Oda Orkestrası bugüne kadar Romanya, Rusya, İngiltere, İtalya, İsviçre, Türkiye , Umman, Macaristan, Almanya ve daha birçok ülkede verdiği konserlerle uluslararası arenada büyük başarılar elde etti. Choc du Monde de la Musique ve ECHO Klassik ödüllerini kazandığı ilk CD’si Beethoven Diabelli Varyasyonları ile adını duyuran Polonyalı piyanist Piotr Anderszewski ise derin ve orijinal yorumlarıyla tanınıyor. Anderszewski konserde orkestrayı piyanodan yönetecek.
Mozart ve Beethoven’ın olağanüstü eserlerinin yorumlanacağı Camerata Salzburg ve Piotr Anderszweski konseri 18 Ocak Cuma günü saat 20.00’de İş Sanat’ta.