Plakçılar buraya!

Plakçılar buraya!
Plakçılar buraya!
Haber: JAMES HAKAN DEDEOĞLU / Arşivi

Dijital formattaki müzik, sektörde ve hayatımızda tınısal tüketim sularını bulandıralı çok oldu. CD almaya devam etmeli mi, yoksa safi zarar mı? Sadece MP3 dinleyerek şeytana mı ayak uyduruyoruz? Bu analog dünyaya ihanet mi? Kendimizi iyi mi hissetmeliyiz, kötü mü? Son 10 yıldır müzik tüketimiyle birlikte bu sorular da gidip geliyor.
Bu format yarışlarının nereye varacağı şu an konumuz değil ama nihayetinde CD’lerin yarışın gerisinde kaldığı, MP3’lerin açık ara fark attığı müsabakada, kendi çapında kârlı çıkan bir format daha var ki, bir süre ihanet edip sırtımızı dönmüş olsak da uzun yıllardır insanoğlunun hizmetinde...
Plakların son yıllarda yapmış olduğu ‘elit’ geri dönüş üzerine çok yazıldı, çizildi; hikâyeyi tekrar etmenin anlamı yok. Ama bir buçuk yıldır Kadıköy arkaoda’da düzenlenen ve artık gelenekselleşmiş gibi görünen Plak Pazarı’nın, baharın dönmesi vesilesiyle yeniden kapılarını açmasından hayli hayli bahsedebiliriz. İstanbul’un en iyi plak dükkânlarını ve koleksiyonerlerini bir araya getiren Plak Pazarı, yarın Kadıköy arkaoda’nın bahçesinde, saat 14.00 itibarıyla vuku buluyor.
Plakçılar yeşillik içindeki bahçede stantlarını kuruyor, fiyatlarını biçiyor, müzikseverler arasında muhabbet ve pazarlıklar havalarda uçuşuyor, uzun zamandır aradığı nadide bir parçayı bulan birinin sevinç çığlığı birden ortalığı çınlatıyor. Arkaoda bahçenin uzun süreli sakinlerinden Denyo isimli kaplumbağa da kış uykusundan uyanmış, bacak aralarından günlük turunu atıyor.
Her türün meraklıları için seçkiler var Plak Pazarı’nda; caz avcıları, eski psychedelic Türk rock sevdalıları, 80’ler müptelaları için nadide albümler bulunabiliyor. Hem de yine bahçeye kurulan eski pikaptan merak ettiğiniz albümleri paraları bayılmadan önce dinleyebiliyorsunuz.
Gün boyunca da stant açan plakçılar ara ara kabine geçerek DJ’lik hünerlerini sergiliyorlar. Bir parça çalınıyor, seviyorsunuz, kabine gidiyorsunuz, “Çalan ne?” diye soruyorsunuz, hemen akabinde “Fiyatı ne kadar?” diye devam ediyor sohbet.
İşin güzel tarafı, Plak Pazarı gün ışığıyla sınırlı değil. Akşam saatlerinde stantlar toplandıktan hemen sonra, arkaoda’nın konser bölümü olan üst katta bir de konser gerçekleşecek. Daha önce ülkemizde bir dizi konser vermiş ve sonucunda haklı bir dinleyici kitlesi kazanmış olan Berlinli topluluk Alcalica, bugüne özel bir performans gerçekleştirecek. Kendilerine sahnede Baba Zula’nın fenomen figürü Murat Ertel eşlik ediyor olacak.
Anlayacağınız bu pazar Kadıköy’de plakların, plakçıların ve tüm müzik takipçilerinin günü var. Samimiyet, heyecan ve müzik içinde...
www.arkaoda.com