Planking çılgınlığı Türkiye'yi de sardı

Planking çılgınlığı Türkiye'yi de sardı
Planking çılgınlığı Türkiye'yi de sardı

Facebook ta toplanan Planking-Bu Bir Duruş adlı grup eylemleriyle ortaya bir tavır koymak istiyor.

Yerli 'planking'çiler eğlence olarak görülen etkinlikle aslında mesaj gönderiyor

Sosyal paylaşım ağlarında çığ gibi büyüyen planking (Yüzüstü uzanmak) etkinliğini, Facebook’ta buluşup Türkiye ’de uygulayan ‘Planking-Bu Bir Duruş’ adlı grubun üyesi Ulaş Yılmaz, “Sadece bir duruş sergiliyor, ‘Biz buradayız, biliyoruz ve her şeyin farkındayız’ diyoruz. Planking, dünyada ciddi riskler içeren bir eğlence olarak doğdu. O kadar yaygınlaştı ki bir genç hayatını kaybetti. Ancak biz bu sıradışı davranışı hayata dair mesajlar iletmek için yeniden tasarladık ve duruşlarımızla birçok konuya dair tavrımızı ortaya koymak istedik” diyor.
Yılmaz, ‘güvenli planking’ konusunda Facebook gruplarından devamlı duyuru yaptıklarını, amaçlarının tehlikeli durumlar yaratmak olmadığının da altını çiziyor: “Yaptığımız eylemlerin kimi ülkemizdeki sınav sistemini hatırlatıyor, kimi İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan 3. köprüye, ekolojik dengeye ve sürdürülebilir enerjiye dikkat çekiyor. AKM’nin kapalı kalmasına, İstanbul’un tek operası olan Süreyya Operası önünde planking yaparak dikkat çekiyoruz.” 

Çılgınlık mı, kendini ifade tarzı mı?
Boğaziçi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Tolga Seçilmiş de planking’in pasif ancak aykırı ve ilgi çekici bir eylem yöntemi olduğunu belirtiyor. Seçilmiş, “Aslında şu an yaşadıklarımız büyük bir dönüşümün ilk adımları. Son günlerde planking gibi dikkat çekici eylemlerin, şartlar ne olursa olsun çok daha cesurca yapıldığına şahit olmaktayız” diye konuşuyor.
Sosyal ağ örgütlenmesinin etkilerinin büyüklüğünün son dönemde ciddi toplumsal konularda görüldüğünü anlatan Seçilmiş’e göre “Planking hem çizgi üstü hem de çizgi altı algıya hitap ediyor. Aykırı bir vücut pozisyonu ve her algı seviyesindeki insanın dikkatini çekiyor. Yoldaki okuma yazma bilmeyen, yüksek eğitimli, muhafazakâr veya kalıpların dışında yaşayan herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Planking’e sadece çılgınlık diyemeyiz, aynı zamanda oldukça çılgın bir eylem” diyor. (aa)