Plastik gitardan akan servet

Plastik gitardan akan servet
Plastik gitardan akan servet

Rock Band ve Guitar Hero oyunları üstünde dört renkli düğme bulunan gitar görünümlü aksesuarlarla oynanıyor.

2005 yılında iki küçük firmanın yarattığı Guitar Hero oyunu kısa sürede 2 milyar dolar ciro yapan ve birçok taklidini yaratan dev bir endüstriye dönüştü

Oyun kontrol cihazları konusunda uzmanlaşmış RedOctane ve Frequency, Karaoke Revolution gibi müzik odaklı oyunlar alanında başarılı örnekler yayımlamış Harmonix Music Systems adlı iki firma 2005 yılında yeni bir fikri hayata geçirmek için kolları sıvar.
Aynı yıl tamamlanarak Guitar Hero ismiyle piyasaya sürülen oyun gerçek boyuta yakın bir plastik elektro gitarın üstüne yerleşmiş 4 renkli düğmeyi temel alır. Oyuncudan beklenen çalan şarkıya bu gitarla eşlik etmesidir. Bunun için ekranda beliren renklere uygun düğmelere şarkının ritmine göre basmak gerekmektedir.
Hayatında gitarın teline değmemiş kişilerde bile bir şeyler çalıyor, eşlik ediyor hissi yaratan ve kolay kullanımı sayesinde herkesin uyum sağlayabildiği bu oyun bütün tahmin ve beklentileri geride bırakır. Oyun kısa sürede o kadar büyük ilgi görür ki hemen ertesi yıl ikinci versiyonu piyasaya sürülür.
Bu ilgiyi fark eden sektörün dev markası Activision, 2008 yılında RedOctane şirketini oyunun haklarıyla birlikte 100 milyon dolara satın alır. Bu belki de firmanın en akıllıca yatırımlarından biridir çünkü bir yıl içinde Guitar Hero serisi 1 milyar dolar ciroyla dudak uçuklatan bir fenomene dönüşür. Ciro şu an 2 milyar doları geçmiş durumda.
Activision rüzgar esiyorken yelkenleri doldurmak için Playstation 3’ün yanı sıra Playstation 2, Nintendo DS; hatta cep telefonları üstünde çalışan versiyonları hazırlayarak gelirini katmerledi. 

MTV ’nin alternatifi
Oyunun diğer ortağı Harmonix ise ünlü müzik ve eğlence kanalı MTV tarafından satın alındı. Onlar da alımın ardından boş durmadı ve 2007 yılında aynı mantığı kullanan Rock Band adlı başka bir seriyle sadece gitar değil davul ve mikrofon da kullanılan bir ortam yarattı. Playstation, Xbox, Wii gibi birçok platformda çıkan Rock Band de büyük başarıya ulaştı. 2008’de 4 milyon satış ve 600 milyon dolar gelir elde etti. Aynı yıl oyun içinde çalıp eşlik etmek için e-mağazadan satın alınan şarkı sayısı 30 milyonu geçmişti. 2008 yılında Rock Band II raflarda yerini aldı. Gelirler bir yana Rock Band ve Guitar Hero çocukların refleks gelişiminde oynadığı rolle birçok eğitim uzmanından geçer not aldı. Hatta kimi kliniklerde felç geçirmiş çocukların rehabilitasyon tedavisinde kullanıldı. Çocuklardaki obezite ve otizme yönelik olumlu faydaları da araştırmalarla kayıtlara geçti. 

Müzik sektörü memnun
Bu kategorinin müzik sektörüne etkileri de büyük oldu. Oyunların içinde yer alan şarkıların dijital satışları yüzde 300 oranında arttı. Hatta kimi gruplar şarkılarını ilk defa bu oyunlarda lanse etme yoluna gitti.
Serinin bu kadar popülerleşeceğini tahmin edemeyen müzik firmaları lisans yenileme süreci geldiğinde oyun üreticilerinden çok daha fazla bedel isteme yoluna gittiler. Şu an bu oyunlarda yer alan her bir şarkı için üreticiler müzik yapım şirketlerine ortalama 25 bin dolar bedel ödüyor.


    ETİKETLER:

    MTV

    ,

    Playstation