'Plastik hayat'ın bir tehlikesi daha!

Biberon, su damacanası, plastik bardak gibi hayatın göbeğindeki malzemelerde yer alan, üreme ve beyin gelişimine zararları bilinen Bisfenol A'nın bağırsaklara olumsuz etkisi de kanıtlandı

PARİS - Fransa’daki Ulusal Gıda Araştırmaları Enstitüsü uzmanları, diğer kimyasallarla kombine olarak plastik yapımında yıllardır kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin, ilk temas ettiği organ olan bağırsaklardaki olumsuz etkisini bilimsel olarak kanıtladı. BPA’nın üreme ve beyin gelişimine zararları biliniyordu. Araştırmada, fareler ve insana ait bağırsak hücrelerinde BPA’nın, vücut için gerekli mineral tuzlarla suyun dolaşımına olanak sağlayan yol olan bağırsak epitelyumunun geçirgenliğini azalttığı görüldü. ABD’de altı biberon üreticisi sonuçların yayımlanmasından sonra BPA içeren ürünlerinin satışını durdurduğunu duyurdu.
Endokrin bozucu maddeler grubuna giren BPA, bazı biberonlar, su damacanaları, sert plastik bardaklar, yeniden kullanılabilir besin kapları, gıda ambalajı gibi sık kullanılan malzemelerde bulunuyor ve birçok ülke tarafından belirli yasak ve sınırlandırmalara tabi tutuluyor. Geçtiğimiz yıllarda Kanada, BPA içeren biberon üretimini yasaklamış, BPA’yı zehirli tehlikeli madde listesine eklemişti. Ünlü oyuncak firması Toy’R’Us da oyuncaklarında BPA kullanmayacağını duyurmuştu. 

Türkiye’de durum ne?
Türkiye’de bu konuyla ilgili önlemleri sorduğumuz Sağlık Bakanlığı yetkilileri, BPA maddesinin Türkiye’de çok dikkatli izlendiğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü ve AB müktesebatının, BPA’lı ürünlerde belli bir oranda bulunmasına izin verdiğini söyleyen yetkililer, “Bu tür durumlar şikâyet olması halinde ortaya çıkıyor. Bakanlık genel bir inceleme yapmıyor. Belirlenen oranın üzerinde BPA kullanımı varsa o ürün hem toplatılıyor hem de ilgili şirketlere çok ciddi para cezaları kesiliyor. O nedenle ‘CE’ standart belgesi almış ürünlerin kullanılmasına dikkat etmek lazım; bu ürünler daha güvenli” diyor. Yetkililer BPA’ya en çok Çin’den ithal edilen ürünlerde rastlandığını anlatıyor.
Çocuk endokrinoloji uzmanı Prof. Atilla Büyükgebiz de, plastik madde kullanımının olabildiğince azaltılmasını öneriyor. Büyükgebiz, plastik kapların mikrodalgalarda ısıtılmasıyla vücuda doğrudan BPA alındığı konusunda da uyarıyor. (Yaşam Servisi)