Plüton en yakından görüntülenecek... New Horizons nedir?

Plüton en yakından görüntülenecek... New Horizons nedir?
Plüton en yakından görüntülenecek... New Horizons nedir?
NASA'nın 9 yıl önce uzaya gönderdiği uzay aracı bugün, hakkında çok az şey bilinen cüce gezegen Plüton'a en yakın mesafeye ulaşacak ve dünyaya fotoğraflar gönderecek. Peki New Horizons nedir, bu uçuş neden önemli? İşte tüm detaylar...

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin uzay aracı New Horizons, bugün Plüton gezegeninin yüzeyine şimdiye kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştirecek. New Horizons böylece Plüton gezegeninden yakın çekimler geçen ilk uzay aracı olacak.

BBC Türkçe'nin haberine göre; tarihi geçişine hazırlanan New Horizons, dün sabahın ilk saatlerinde gezegene bir milyon 1.6 milyon 600 bin km yaklaştı. Uzay aracı o kadar hızlı ilerliyor ki durdurulması mümkün değil. Bu yüzden aracın Plüton’a paralel geçeceği için ayrıntılı fotoğraflar çekmek ve diğer bilimsel verileri toplamak için sadece bir şansı var.

Uzay aracının gözlem için sadece birkaç saati olacağı belirtiliyor. Dünya ’yla Plüton arasındaki mesafe yaklaşık 5 milyar km. Bu nedenle Plüton'dan gönderilen sinyallerin dünyaya ulaşması saatler alacak. Bu yüzden New Horizons, dünyadan gerçek zamanlı olarak yönlendirilemeyecek.


Plüton (sağda) ve uydusu Charon'un New Horizons tarafından daha önce çekilen bir fotoğrafı.

Bilim insanları, New Horizons’a komutlarının daha önce yüklendiğini ve yeni komutlar gönderilmeyeceğini söylüyor. Uzmanlar, New Horizons’ın Plüton’la randevusunun uzay keşfinde tarihi bir anı temsil ettiğini belirtiyor. Böylece, klasik dokuz gezegenle ilgili 'ön keşif' tamamlanmış olacak. New Horizons en son dünyaya, Plüton’un en büyük uydusu Charon’ın fotoğraflarını göndermişti. Fotoğraflarda uydunun şimdiye kadar açıklanamayan karanlık kutbunun yanı sıra derin çatlaklar ve krateler de görünüyor. Bu fotoğraflarda Charon gri, Plüton da kızıl.

Charon ve Plüton’un çok eski bir çarpışma sonucu oluştuğu ve birçok ortak yönlerinin olması gerektiği düşünülüyor. Ancak, projenin yöneticilerinden Alan Stern, “Fakat tamamen ikili bir görüntü var. İki farklı dünya gibi görünüyorlar. Sanki milyarlarca mil uzaklıkta oluşmuşlar gibi. Oysa öyle değil” dedi. 

NEW HORIZONS'UN ANLAMI

 Türkçede "Yeni Ufuklar" anlamına gelen New Horizons isimli uzay aracı, nükleer yakıtla çalışıyor ve bir yolcu uçağından 100 kat daha hızlı olarak ışık hızında hareket ediyor.

 New Horizons hakkında detaylı bilgi almak için NASA'nın özel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.