Podyum emir ve görüşlerinize hazırdır

Podyum emir ve görüşlerinize hazırdır
Podyum emir ve görüşlerinize hazırdır
Türkiye sivilleşmeye çalışırken dünya modası askerileşiyor. Birkaç yıl önce esmeye başlayan ordu rüzgârı bu sonbahar ve kışın temel moda trendlerinden... Peki ama bir sivil, neden asker gibi görünmek ister?
Haber: EYLEM URAL / Arşivi

Tabii ki ana rengimiz hâki ve kamuflaj desen yine var. Ama siyah, kırmızı ve denizci mavileri de mevcut. Metal düğmeler, rütbeleri omuzlarına işlenmiş ceketler, asker üniformalarından esinlenerek tasarlanmış etekler, elbiseler... Asker botları ve renklisinden iğne topuklusuna onların sonsuz sayıda varyasyonu...
Moda dünyasında ‘ordu’ temasının işlenmesi tabii ki 2010 yılına özgü değil. Hatta 2008’den beri özellikle asker ceketlerinin günlük kullanıma sızdığına tanığız. Vogue dergisinin pek güzel çekimleriyle böyle bir kapağı da olmuştu zamanında.
Fakat bu yılın sonbahar ve kış modasında göze çarpan bu militarist modanın kendi alanını genişletmesi. Belki yola çıkış bu kıyafetlerin rahatlığından faydalanmaktı, ama olay bu yıl gerçekten kendi zirvesine ulaşıyor. Üstelik hem kadın hem erkek kreasyonları aynı etki altında. 

Hippi komutan olur mu?
Bir kere iş sadece klasik hâki üniformalardan çıkmış durumda. Ya da olay kamuflaj kargo pantolonu üzerine geçirmekle bitmiyor. Artık esintiler arasında Viktoryen dönem de var, İkinci Dünya Savaşı yılları cephelerinden ilham alan kılık kıyafetler de...
Moda dünyasında 80’ler ruhunun geri çağırılışı nihayet sonlanır gibiyken, nostaljinin yolu yüzyıl başına kadar gidiyor. Çok yakın gibi görünse de 1990’lı yılların bile retrosunun yapıldığı günlerde gayet normal; özellikle 20. yüzyıl askeri üniformaları ön planda. Sadece ‘havacı’ segmenti bile fazlasıyla zengin. Havacı ceketleri, şapkaları ve hatta gözlükleri...
Önümüzdeki mevsimi daha önceki askeri trendlerden ayıran bir yan da, ceket gibi, bot gibi ilk anda akla gelecek askeri giyim eşyalarından kendini kurtarmış olması. Yani gayet şık bir kokteyl elbisesi, düğmelerinden olur, omuz kesimiyle, cepleriyle olur bir minik detayla ‘askerileşebiliyor’. Kürklü eklemeler, zincirsel katkılar sıkça selam durulan ayrıntılar. Zaten öyle baştan ayağa askerleşmek pek tavsiye edilmiyor; bir parça asker, gerisi sivil olacak... O kadar da göze sokulmayacak.
Çeşitlilik o kadar fazla ki, kendiliğinden militarist modanın alt akımları türemiş. Gotik, bohem, punk, hippi ya da sportmen asker temalı kılık kıyafet birçok farklı markanın 2010-2011 sonbahar ve kış modası koleksiyonlarında yer almakta.
İşin anlam dünyasına bakınca kafalar karışabilir. Örneğin bir insan neden hem ‘Savaşma seviş’ diye bağıran bir çiçek çocuğu, hem de emrinde beş bölük olan bir komutan gibi görünmek ister?
Ya da aynı anda hem punk hem subay olmak mümkün müdür? Madem bir tür tasasızsızlık peşinde koşan bir bohemsin, dünya malı da derdi de o kadar umrunda değil, o zaman neden bohem-militarist bir gardıroba meyledersin? İkisi bir arada nasıl olur?
Daha da başa sarıp meselenin özüne bakmak lazım hatta. Bir sivil insan neden günlük hayatında, işe giderken, çocuğunu anaokuluna bırakırken, sevgilisiyle sinemaya giderken, markette domates-biber seçerken bir asker gibi görünmek ister? Herkesin içinde bir asker mi yatar? 

Genelkurmay ne der?
Bir de işin diğer tarafı var. Ortalıkta herkes asker gibi gezerken askerler ne hisseder? Kendi alanlarına müdahale mi sayılır, yoksa aksine hoşlarına mı gider? Yabancı moda dünyasında bu trendden söz ederken ortaklaşılmış bir kalıp var: Ordu şıklığı. Ordu bu tabiri şık bulur mu? 2010 sonbaharı ve kışına vurulan bu damga Türkiye ’de de rağbet görürse, Genelkurmay’dan bir açıklama gelir mi?
Yabancı bir moda sitesinde ‘askeri moda’ konusunda yazılmış bir makalenin dibinde şöyle bir ziyaretçi sorusu görmek mümkündü: “Ben de orduya katılmayı düşünüyorum. Çok heyecanlı ve eğlenceli görünüyor. Bana ne tavsiye edersiniz?”
Bir moda sitesine girmişsin, iki saat elbiselere, rütbe imitasyonlu takılara, fetiş ordu botlarına bakmışsın. Nereden ne alsam diye belki plan yapmışsın. Sonra birden aklına gelivermiş, ‘Ben en iyisi orduya yazılayım...’ Bunu da sormak için bir moda web sitesini tercih etmişsin. Ne tavsiye edeyim ben sana?


    ETİKETLER:

    Dünya

    ,

    Türkiye