Podyumda son adımlar...

Podyumda son adımlar...
Podyumda son adımlar...
Studio Kaprol'den şaşırtıcı şov, Argande'den bandolu sunum. İşte IFW podyumlarından son haberler...
Haber: İDİL ALTER / Arşivi

Son günün açılışını, her sene yeni bir konseptle şaşırtmayı seven Studio Kaprol yaptı. Studio Kaprol, Arzu Kaprol’ün kanatları altındaki genç yeteneklerden oluşuyor. Studio Kaprol, yıldızlara değil ekibe verdiği önemi anlatmak için bu yıl da alışılmışın dışında bir şovu tercih etti. İzleyicilerin defile sürecine tanıklık etmesi amaçlanan şovda kulis havası yaratıldı. Modelleri hazırlanırken gören izleyiciler, kurulan podyumda polis kıyafetleriyle moda blogger’ları Off Ne Giysem, Icon Jane ve Moda Tutkusu, Oben Budak, Alexander Kokoskeriya, Ufuk Onur Tapan gibi Arzu Kaprol’ün birlikte çalıştığı isimler, ardından karışık sırayla modeller ve Studio Kaprol ekibinin çalışanları geçti.
Gönüllerdeki yeri ayrı olan tek marka: Argande. Gap Bölgesi’nde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi kapsamında 2008’de başlatılan Argande, Hatice Gökçe’nin önderliğinde Türk tasarımcıların tasarladığı parçaları Güneydoğulu kadınların yerel kumaşları kullanarak üretmesiyle ortaya çıkıyor. Markafoni sponsorluğunda Mehtap Elaidi, Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Nihan Peker, Gül Ağış imzalı koleksiyondaki parçaları izledik.
Her moda haftasının merakla beklenen isimlerinden Gamze Saraçoğlu defilesi yine ünlülerin akınına uğradı. Hatice Aslan, Nur Fettahoğlu, Serenay Sarıkaya, Melis Birkan gibi isimler ön sıralardaydı. Selma Ergeç’in açılışı yaptığı defilede beyaz hâkimiyeti vardı. En dikkat çekenler, kendinden dokulu kumaşlarda kullandığı bakır/bronz tonlarındaki parçalardı. Saraçoğlu, lüks üstleri sofistike beyaz pantolonlarla kombinlemişti.
Açılışını yine Tülin Şahin’in yaptığı Özlem Kaya defilesinde önceki sezonlarda gördüğümüz Özlem Kaya stilini göremedik. Fütürist 90’lar yorumuyla Kaya, izleyicileri şaşırtan bir koleksiyonu görücüye çıkardı. Siyah ağırlıklı, deri parçaların, fermuar detaylarının olduğu parçalara, ince parlak deriler eşlik etti. En tartışmalı tasarımlar uyku tulumu görünümlü parçalardı. En hit parça ise Didem Soydan’ın taşıdığı altın rengi etek ceket takımdı.
Moda insanlarından, “En çok kimi merak ediyorsun?” sorusuna her sene farklı yanıtlar gelir. Bu senenin en popüler cevabı Elif Cığızoğlu idi. Couture ile hazır giyim arasında ince bir çizgide kendine yer edinen Cığızoğlu tasarımları Pera Palas atmosferiyle de birleşince MBFWI’nin en fotojenik koleksiyonu oldu. Ağırlıklı siyah, beyaz, monokrom ve bordo koleksiyonda, yurtdışında büyük trend haline gelen ancak başka hiçbir koleksiyonda görmediğimiz ‘ponyskin’ kullanılmıştı. Kafes görünümlü etek ve elbiseler, volümlü deri üstler, transparan parçaların olduğu işçiliği yüksek elbiselerle Elif Cığızoğlu sanıyorum ki beklentileri karşıladı.