Podyumlarda kadın-erkek arasındaki sınır silikleşiyor

Podyumlarda kadın-erkek arasındaki sınır silikleşiyor
Podyumlarda kadın-erkek arasındaki sınır silikleşiyor
Biz henüz bu yaza alışmaya çalışırken moda dünyasını 2016 İlkbahar/Yaz erkek giyim koleksiyonlarının heyecanı sardı. Londra, Milano ve Paris'ten önümüzdeki yaza dair ipuçları, kulis haberleri ve sektör dedikodularını listeledik.
Haber: BARIŞ ÇAKMAKÇI - baris.cakmakci@gmail.com / Arşivi

Yazıya erkeklerle başlamayı isterdim ama bu sezonun en önemli notu, Saint Laurent’dan Gucci’ye, Burberry’den Givenchy’e pek çok erkek defilesinde kadınların da podyumda olmasıydı. Bunun en önemli sebebi markaların ve moda tasarımcılarının ara sezonlarına da artık başat koleksiyonları kadar önem addetmeleri. Modanın artık üç ayda bir değiştiği gerçeğiyle yüzleşen başrol oyuncuları kadın giyim satın almacılarına ve editörlerine de daha çekici hale getirmenin yolunu böyle bulmuşa benziyor. Eh, bir de kadın ve erkek giyim koleksiyonları arasındaki sınırların da kalktığını geçtiğimiz sezon yakından görme fırsatı bulduğumuzu hatırlatmak isterim.
İLK KEZ PODYUMDA: BALMAIN
“Beş yıl sonra hatırlamak isteyeceğim nasıl bir hikâye bulmak istediğimle alakalı tüm serüven.” Balmain’e geçişiyle birlikte yıldızı parlayan tasarımcı Olivier Rousteing, ilk kez podyuma çıkan erkek giyim koleksiyonu için böyle diyor. Yaklaşan H&M işbirliği öncesinde önemli bir adım olarak da görülen koleksiyonun temasını safari ve maceraperest keşifler yapan güçlü erkeklere ithaf eden Rousteing, aynı zamanda Balmain 2016 Resort kadın koleksiyonunu da podyumda sunan isimlerdendi.

ARTİSANAL DETAYLAR
Karl Lagerfeld başta olmak üzere, son dönemde lüks ürünlerde zanaatin kıymetini bilen bir diğer isim de Burberry’nin kreatif direktörü Christopher Bailey. Her sezon koleksiyonlarına artisanal bir katma değer eklemenin peşinde olan Bailey bu kez de dantelleri podyuma çıkararak küçük işletmelere destek verdi. Hem erkek hem kadın koleksiyonunda üstelik… Dantelin kırılgan yapısını maskülen bir formun içine ustaca yerleştiren Bailey’nin yanı sıra, Moschino, Gucci, MSGM gibi markaların podyumunda da dantele rastlamak mümkün. Ne dersiniz, giymesi cesaret mi ister? Tasarımcılardan açık çek! İlgilisine…
RADYO GÜNLERİ
Podyumda genel hava 50’dir, ellisi de bellidir. Günümüz moda tasarımcılarının karşı konulmaz vintage tutkusunda bu sezon ibre 50’li yılları işaret etti. Bowling gömleklerinin zirve yaptığı bu retro rüzgarına kapılanlar arasında Louis Vuitton, Dries van Noten, Lanvin, Raf Simons ve Ümit Benan gibi major isimler vardı.


İSTİKAMET ÇİN
New York Metropolitan Müzesi’nde geçtiğimiz mayıs ayında başlayan 'China: Through The Looking Glass' sergisinin açılış galasında bol bol izleme fırsatı bulduğumuz Çin etkisi, 2016 İlkbahar/Yaz erkek giyim koleksiyonlarını da etkisi altına aldı. Louis Vuitton, Valentino, Dolce & Gabbana, Gucci ve son günlerde sosyal medyadaki sansasyonel duruşuyla adından söz ettiren Marc Jacobs, Çin sanatının incelikli işlerini taşıdıkları koleksiyonlarıyla dikkat çekti. Pijama görünümlü ipek pantolonlara ejderhalar, kuşlar ve çiçeklerin eşlik ettiği Çinoseri sanatından ilham alan gömlek ve montlar eşlik ediyor. İddiayı seven erkeklere…
SOSYAL MEDYANIN İÇ ÇAMAŞIRINA KATKISI
Bu sezon Milano’da 2016 İlkbahar/Yaz erkek giyim koleksiyonunu sunan Calvin Klein bir ilke imza attı. Defile öncesinde 1.8 milyon takipçiye sahip Instagram hesabından “İşte 2016 sezonunun defile modelleri” diye paylaşımlarda bulunan markanın defile saati gelip çattığında şov mekânının kapısında onlarca çığlık atan ergen kız bekliyordu. Markanın kreatif direktörü Italo Zucchelli tam olarak bunu mu hesaplamıştı bilinmez ama her sezon spor salonundan çıkmış modellerin sunduğu iç çamaşırı satışlarına bu sosyal medya stratejisinin etkisi olacak mı hep birlikte göreceğiz.

GÖNLÜNE GÖRE DENİM
Evet, geçtiğimiz haftalarda dünyayı kurtaran denim’e notları paylaşmıştım. Anlaşılan o ki denim, önümüzdeki yaz da erkekleri bırakacağa benzemiyor. Yırtılmış, beyazlatılmış jean pantolonlar, eskitilmiş denim ceketler sezonun alameti farikaları. Denim kumaşların yaşadığını iddia edenler haksız sayılmaz.

ŞAPKASIZ ÇIKMAYANLARDA BU SEZON
Bir klişe espri olarak günümüze kadar ulaşan bu söz 2016 İlkbahar/Yaz sezonunda hakimiyeti beyzbol şapkalarının kaptığına delalet ediyor. Siz kendinize hangi şapkayı yakıştırıyorsunuz bilinmez ama anlaşılan o ki, sokakta görmeye alıştığımız tersine çevrilmiş şapkalar bu kez alışılmış pozisyonuna dönüyor. Üstelik Salvatore Ferragamo’ya, Balmain’e ya da Versace’ye bakacak olursanız, takım elbiselerle birlikte kullanmak lazım.

POLİTİK MESAJ KAYGISI
Moda dünyasının sosyal mesaj kaygısı yüksek tasarımcılarından Rick Owens’ın şovunda yaşanan beklenmedik bir gelişme, hızlıca bir sansasyona dönüştü. Aynı zamanda tasarımcının ilham perilerinden biri olarak da lanse edilen ve defilede podyuma çıkan modellerden Jera, Almanya Başbakanı Merkel’e ithafen siyasal içerikli bir pankart açtı. İzleyenler, her sezon ilgiyle takip edilen Owens’ın mı başının altından çıktı acaba bu diye düşünürken tasarımcı tarafından konuyla ilgisi olmadığına dair bir basın açıklaması yapıldı. Tasarımcının fotoğrafların silinmesi yönündeki talepleri de pek karşılanmışa benzemiyor. Moda dünyası acımasız.