PONZA, nasırlaşan kalpleri müzikle temizleyecek

PONZA, nasırlaşan kalpleri müzikle temizleyecek
PONZA, nasırlaşan kalpleri müzikle temizleyecek
PONZA, 'Free kids' adlı çıkış parçasıyla bağımsız müziğe yepyeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor

İstanbul bağımsız müzik sahnesine, yepyeni ve heyecan verici bir müzik grubu giriş yaptı: PONZA.

Büyük plak şirketlerinin tekeline inat, kurumsal protokollere bulaşmadan müziklerini dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanan PONZA, müzik tutkunlarına popüler kaygılardan uzak alternatif lezzetler sunuyor.

PONZA'nın hayalperest yetenekleri, alıştığımız çerçeveleri bozarak yıllardır özlemini duyduğumuz ve özgürce nefes alan yeni müzikal düşünceleri dinleyicilerle buluşturuyor.

Bağımsız müziğin en son örneklerinden olan PONZA, 4 şarkılık 'Free Kids' adlı EP'lerine ait ilk ipucunu, aynı adı taşıyan rengarenk klibiyle dinleyicilerin beğenisine sundu.

ALBÜMÜN TEMELLERİ TARIM ÇİFTLİĞİNDE ATILDI

PONZA'nın temelleri, tasarımcı ve yönetmen Güneş Akyürek'in şehirdeki yarıştan yaka silkerek müzisyen Salih Topuz ile Kocaeli Kerpe'deki bir organik tarım çiftliğine sığınmasıyla atıldı. Uzun zamandır evinde kaydettiği demoları ve tüm ekipmanları da yanına alarak Kerpe'ye giden Güneş Akyürek, ormanın yanı başında Salih Topuz ile birlikte seçtikleri 4 şarkıyı yeniden düzenledi. Soluğu prodüktör Çağan Tunalı'nın yanında alan ikili, ilk EP'lerinin kayıtlarını Noiseist stüdyolarında tamamladı.

Analog kayıt tekniklerine büyük ilgi duyan PONZA üyeleri, dijital kayıt teknolojilerinin nimetlerinden de yararlanarak yola devam etti.

PONZA üyeleri, 60ların ve 70lerin psychedelic rock ve garage rock tınılarının yanı sıra, grunge, punk ve art rock gibi günümüze daha yakın alternatif müzik tarzlarından etkilendiklerini ancak kendilerini herhangi bir kategoriyle sınırlandırmadıklarını belirtiyor.

Grup üyeleri, dinleyicilerine pozitif duygular aşılamaya çalıştıklarını belirtiyor.

DÜNYANIN NASIRLAŞAN KALBİNİ MÜZİKLE TEMİZLEYECEKLER

İsmini, halk arasında topuk taşı olarak bilinen 'ponza taşı'ndan alan grup, dünyanın dört bir yanındaki olumsuz olaylar sonucu oluşan kalp nasırlarını temizlemeyi amaçlayarak bu ismi seçmiş.

Haziran'da yayınlanacak EP'lerinin mix ve masteringi prodüktör Çağan Tunalı imzalı olan PONZA, bass gitarda Burak Serter ve synthesizerda Doğukan Acar'ın da yer almasıyla bugünkü formunu aldı.

PONZA, bağımsız müziğe yapacağı yepyeni katkılarla çıktığı yolda emin adımlarla yürüyor.