Popstar'da Kürdistan krizi

Popstar'da Kürdistan krizi
Popstar'da Kürdistan krizi
Arap ülkelerinin 'Pop Star' yarışması 'Arab Idol'de bir yarışmacının ülkesi 'Irak Kürdistanı' olarak yazılınca tartışma çıktı.

Lübnan’da çekilen ve Arap ülkelerinde yoğun ilgi gören yarışması Arab Idol, Kürdistan tartışmasına sahne oldu. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden yarışmaya katılan yarışmacı Barvas Hüseyin’in ülkesi sahnedeki ekranda ‘Irak Kürdistanı’ olarak yazılınca, jüri üyesi Ahlam el Şamsi bu duruma karşı çıktı.

Irak’tan gelen diğer iki yarışmacının ülkelerinin ‘Irak’ olarak yazıldığına dikkat çeken el Şamsi, “Barvas’ın Kürdistan’dan olduğunun yazılmasına karşıyım. Kürdistan Irak’ın ayrılmaz bir parçasıdır” dedi. El Şamsi, “Barvas’ın ülkesinin Irak olarak yazılmasını istiyorum” diye ekledi. Seyirciler El Şamsi’nin sözlerini alkışladı. Arapçası fazla iyi olmayan Hüseyin ise gülümseyerek sadece “Irak Kürdistan’ı” dedi.

Hüseyin olayın yaşandığı programda ilk kez Kürtçe şarkı söyledi. Genç şarkıcı, Sabah Fahri’nin “Senin yumuşak yanakların” isimli şarkısını seslendirdi. Böylece 10 yıllık yarışmada ilk kez bir yarışmacı Kürtçe şarkı söylemiş oldu.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Lübnan

  ,

  kürdistan

  ,

  Kürtçe

  ,

  Sabah

  ,

  genç

  ,

  Karşı