@ErkanAktug

Portakal Gezi filmlerine kapıyı açtı

Portakal Gezi filmlerine kapıyı açtı
Portakal Gezi filmlerine kapıyı açtı
10-18 Ekim tarihlerinde 51'incisi düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali'nin yeni ekibiyle basının karşısına çıkan Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Sanatsal niteliği karşıladığı takdirde bir Gezi filmi de festivalde yarışabilecek mi?' sorusuna "Sanat siyasetin üstündedir. Bizim kapımız herkese açık" diye cevap verdi.
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye sineması açısından hayli yüksek önemdeki Antalya Altın Portakal Film Festivali, yarım yüzyılı geride bırakan köklü geçmişine karşın her belediye seçiminden sonra, sanki ilk kez düzenleniyormuşçasına ‘Acaba bu sefer nasıl olacak?’ sorusunu da beraberinde getiriyor. Zira belediye başkanıyla birlikte festival ekibi de sil baştan değişiyor. Antalya’nın yeni belediye başkanı Menderes Türel de öyle yaptı.
Türel, bugün yeni festival ekibiyle Yıldız Sarayı Tiyatro Salonu’nda basının karşısına çıktı. Mekan olarak burasının seçilmesinin özel bir anlamı vardı, zira sinemanın başlangıcı kabul edilen Lumierre Kardeşler’in 1896’da bir trenin gardan hareketini gösteren film, aynı yıl sanata düşkünlüğüyle bilinen Sultan Abdülhamid’in talimatıyla bu salonda gösterilmişti.
Başkanlığını Türel’in, sanatsal direktörlüğünü ise yapımcı Elif Dağdeviren’in üstlendiği Antalya Altın Portakal, bu yıldan itibaren bir festival komitesinin danışmanlığında yürüyecek. Festival komitesi ise yıllırca İstanbul Film Festivali’nin direktörlüğünü üstlenen Hülya Uçansu, 32 yıl sonra Türkiye’ye Cannes’da Altın Palmiye ödülü kazandıran ‘Kış Uykusu’ filminin yapımcısı Zeynep Özbatur Atakan, hem Sinemaya Yazarları Derneği hem de Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nın başkanlığını yürüten deneyimli sinema yazarı-gazeteci Alin Taşçıyan gibi isimler yer alıyor. Festivalin ulusal bölümün direktörlüğü Türkiye sinemasıyla ilgili yurtdışı organizasyonlarına da imza atan Serap Engin’e emanet edilirken dünya festival çevrelerinde saygın bir yeri olan Nesim Bencoya da uluslararası bölümün direktörlüğünü üstlenecek.
Festivalin bu yılki sürprizi yarışma yönetmeliğinde yapılan değişiklik. Daha önce Türkiye prömiyeri şartı araya Altın Portakal’ın ulusal yarışma bölümüne, yerli festivallerde en iyi film ödülü kazanmış yapımlar hariç son bir yıl içinde çekilmiş tüm filmler başvurabilecek. Ayrıca bu yıldan itibaren festival ödüllerinden vergi kesintisi yapılmayacak, ödemeler açıklanan net rakam üzerinden yapılacak.
Konuşmasına 5 yıl aradan sonra yeniden sinemacıların karşısına çıkmanın büyük mutluluğunu yaşadığını belirterek başlayan Menderes Türel, “Ne iş yaparsam en iyi şekilde yapmaya çalışırım. Önceki başkanlığım döneminde uluslararası boyuta taşıdığımız festivali yeniden dünya sinemasının gündemine alacağız. Festivalin uluslararası alanda tanınması için THY’yle de stratejik bir işbirliğine gidiyoruz” diye konuştu.
‘Kış Uykusu’nun uluslararası başarısını hatırlatan ve sinemacılarımızın ulaştığı başarılara festivallerimizin de erişmesi gerektiğini vurgulayan Türel, sinemacılara da festivale siyasi önyargılarla yaklaşmama çağrısı yaptı. “İç çekişmelerle vakit kaybetmeyelim. Sanat siyasetin diliyle yapılmamalı. Sinemacılarımız Altın Portakal’a peşin hükümle yaklaşmasınlar, sahip çıksınlar” diyen Türel, ‘, ‘Sanatsal niteliği karşıladığı takdirde mesela Gezi’yi anlatan bir film yarışmaya kabul edilecek mi?’ şeklindeki bir soruya “Sanat her zaman siyasetin üstündedir. Benim bu konuda bir tasarrufum olmayacağını herkes bilir. Siyasi bir yapıya sahip diye festivalden men edemeyiz. Bizim kapımız herkese açık” diye yanıtladı.
10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde onur ödülleri Haldun Dormen, Nilüfer Aydan ve Tarık Dursun K.’ya verilecek. Bu yıldan itibaren Antalya Film Forumu adı altında ortak yapım ve proje geliştirme marketinin düzenleneceği festivalin ulusal yarışma ön jürisi ise 21 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak.
‘Acaba bu sene Altın Portakal nasıl olacak?’ sorusunun yanıtı için de festivali beklemek gerekiyor!