Post-modern Robin Hoodlar

Adı Dave. Dave Courtney. Şu sıralar Britanya'nın en popüler kahramanı.

Adı Dave. Dave Courtney. Şu sıralar Britanya'nın en popüler kahramanı. Kitapları yok satıyor, köşe yazarlığı yapıyor, televizyon kanalları onu proglamlarına çıkartabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Courtney bir baba. Üç 'leşi' olduğunu itiraf eden, bir hasmının serçe parmağını bahçe makasıyla kesmiş olmakla övünen, Londra sokaklarında uyuşturucudan kadın ticaretine kadar her işte parmağı olan bir suçlu. Ve halk ona tapıyor! 'Baba kült'ü Britanya'yı sarmış durumda. Emekliye ayrılmış gangsterler, eski günlerden dem vurarak, kendilerini pazarlıyor, Britanya da para ve iktidar simgesi bu adamları ayakta alkışlıyor.
'Dişsöken' Frankie
Dave'in en büyük düşmanı, Mad Frankie Fraser. Meslekte Courtney'den daha eski. 60'ların İngilteresi'nin en büyüklerinden. Üç defa 'akli dengesi bozuktur' raporu aldı, 42 yıl hapiste yattı. Cinayet, kundakçılık, adam yaralama... Ününü kurbanlarının dişlerini kerpetenle çekmesine borçlu. Fakat Mad Frankie'nin Londra sokaklarında korku saldığı günler artık geride kaldı. Fraser şimdi hafta sonlarında 30 Pound karşılığında bir zamanlar terör estirdiği sokaklarda turist kafileleri gezdiriyor. Courtney'den de hiç haz etmiyor bu arada. Ona göre Courtney, gösteriş düşkünü, üçkağıtçının biri, beyefendi değil. İkisinin rekabeti şimdi sokaklardan kitapçı dükkanlarına taşındı. Fraser da otobiyografisiyle bestseller listesinin zirvesine oynuyor. Tıpkı ünlü soyguncu Bruce Reynolds'ın soygun planları ve 'temizlik görevlileri' Freddie Foreman ile Tony Lambrianou'nun anılarıyla yaptıkları gibi.
Babaların gövde gösterisi
Dave Courtney'nin yıldızı bundan yaklaşık yedi yıl önce, Britanya'nın ilk 'star' gangsterleri (fuhuş yapan çocukları öldürüp cesetleri domuzlara yediriyorlardı) Kray ikizlerinden birinin cenaze töreninde parladı. Töreni Dave organize etti. Tabut, arkasında 30 adet siyah limuzin 6 atın çektiği, cam bir faytonla taşındı mezarlığa. Yüzlerce baba, yeraltındaki deliklerinden çıkıp cenaze töreninde hazır bulunmak için aktılar Londra'ya. Tabii tören fazlasıyla ilgi çekti, 60 bin kişi birikti güzergâh üzerinde. Güvenlik güçleri de bu gövde gösterisini sadece izlemekle yetindiler. Cenazeden sonra, hayatta kalan Kray ikizi Courtney'yi övünce, Courtney sanki şövalye unvanını almış gibi oldu. Bir anda spotlar üzerine çevrildi. Bir keresinde Oxford Üniversitesi'ne konuşmacı olarak çağırıldığını ve oradaki zengin çocuklarının kendisini King Kong gibi karşıladıklarını anlatıyor Courtney; gördüğü ilgiden memnun. Dave Courtney şimdilerde bir gömlek firmasının reklam yıldızı; billboardlardan Londralılara gülümsüyor...
(Der Stern'den derleyen: Yeşim KASAP)