Prens Harry'den şimdi de 'Paki' özrü...

Prens Harry'den şimdi de 'Paki' özrü...
Prens Harry'den şimdi de 'Paki' özrü...

Harry?nin ?Paki? sözü Müslümanları kızdırdı.

LONDRA - İngiltere’de veliaht Prens Charles’ın oğlu Prens Harry’nin ‘ırkçı dili’ne hukukçular, Müslümanlar ve Pakistan halkından gelen tepkiler sürerken, Prens kullandığı ifadeler için cumartesi günü Pakistan halkından ve Araplardan  özür diledi.
News of the World gazetesinin web sitesindeki videoda Harry, 2006’da Kıbrıs’a askeri manevraya gitmek üzere havaalanında beklerken arkadaşından, ‘Bizim küçük Paki dostumuz’ diye söz ediyordu. Videonun ikinci kısmında, yine askeri öğrenci olan poşu takan bir arkadaşı için ‘raghead’ (Batı kültürünün poşu takan doğuluları aşağılamak için kullandığı bir ifade) diyor.
Prens Harry, 2005’te de bir kıyafet partisinde Nazi pazubandı taktığı için özür dilemek zorunda kalmıştı. St. James’s sarayından yapılan açıklamada, Prens’in bu sözü aşağılama niyetiyle değil, arkadaşının ‘lakabı’ olduğu için kullandığı ve yanlış anlaşılmaya müsait bu sözcüğü kullandığı için  ‘çok çok özür dilediği’ belirtildi. İftihar Raja, BBC’ye yaptığı açıklamada, sözü geçen kişinin yeğeni Ahmet Rıza Han olduğunu ve Pakistan ordusunda görev yaptığını söyledi. Raja, yeğeninin Harry ile yakın arkadaş olduğunu belirtirken, “Yine de prensin İngiliz kültüründe Asyalılara yönelik hakaret olarak kabul edilen ‘Paki’ sözcüğünü kullanması hoş değil” diye konuştu. (aa, afp)