Prenses, o çantayı yavaşça yere bırak...

Prenses, o çantayı yavaşça yere bırak...
Prenses, o çantayı yavaşça yere bırak...
Hayvan hakları örgütü PETA, timsah derisinden Hermes marka çanta kullanan Danimarka Prensesi Mary'yi, Kopenhag'ın ortasında 'kanlı' bir eylemle protesto etti...

Danimarka'nın başkenti Kopenhag’da başlayan moda haftası nedeniyle harekete geçen hayvan hakları koruyucusu PETA üyeleri, Prenses Mary’ın timsah derisi çanta kullanmasını proteste etti. Kopenhag’ın en işlek alışveriş caddesi olan Strogette’de Prenses Mary’in alışveriş ettiği Hermes butiğinin önündeki eylem , turistlerin de dikkatini çekti. Eylem sırasında bir genç kız üstsüz vaziyette yerde yatarken, bir arkadaşı da üzerine bir şişeden kan döktü. Hayvan Hakları savunucusu Regitze Hansen, “Dünyanın her yerinde arkadaşlarımız hayvanlara yapılan zulmü dile getiriyor. Umarım bu eylem, oradan geçenlerin dikkatini çeker ve insanlar, hayvan derisinden bir giyim ya da aksesuar satın almadan iyi düşünürler. Timsahların derisine zarar vermemek için bazen öldürmeden yüzüldükleri biliniyor” diye konuştu.

Jane Birkin'den Hermes'e 'Birkin çanta' resti

Prenses Mary’in doğum günü hediyesi olarak 221.000 kronluk timsah derisinden Hermes marka timsah derisi Birkin çantayı kabul etmesi büyük tepkiye yol açmıştı. Birkin çantaların en ucuzu 50 bin kron (6 bin 500 Euro ) pahalısı 1 milyon kronun (150 bin Euro) üzerinde satılıyor. Öte yandan bu ikonik modele adını veren İngiliz şarkıcı ve oyuncu Jane Birkin geçtiğimiz haftalarda Hermes'e, timsah derisinden yaptıkları için bu çantada artık adını kullanmalarını istemediğini söylemişti. (DHA)