Prestijli Merlin ödülü sihirbaz Kubilay Tunçer'in

Prestijli Merlin ödülü sihirbaz Kubilay Tunçer'in
Prestijli Merlin ödülü sihirbaz Kubilay Tunçer'in

Kubilay QB Tunçer, David Copperfield?in de daha önce aldığı Merlin ödülünü alan ilk Türk sihirbaz oldu. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

İSTANBUL - Sihirbaz ve senarist Kubilay QB Tunçer, dünyanın en prestijli illüzyon ödüllerinden Merlin ödülünün sahibi oldu. Dünya çapında 36 binden fazla üyesi bulunan uluslarası sihirbazlar derneği ‘International Magicians Society’, 2009’un en iyi sahne ve kabare sihirbazı olarak Tunçer’i seçti. Ödülün gerekçesi olarak Tunçer’in sihirbazlık sanatına uluslararası anlamda katkıları, tiyatroyla sihri birleştirmesindeki yenilikçi uslubu ve genç sihirbazlara verdiği destek gösterildi.
Kubilay QB Tunçer, David Copperfield, Chris Angel, Jeff McBride ve Penn and Teller gibi sihirbazlara verilen Merlin ödülünü alan ilk Türk sanatçı oldu. Ödül, Zati Sungur Ödülü dahil olmak üzere Türk sihirbazların şimdiye dek aldığı en önemli ödül olma özelliğine de sahip. Ödül, 12 Haziran’da İstanbul’da yapılacak törenle IMS Genel Başkanı Tony Hassini tarafından sunulacak.
Kubilay Tunçer, sihir çalışmalarını Prof Metin And’la sürdürdü. Las Vegas’ta sahneye çıkan ilk Türk sihirbazı oldu. Birçok ülkede 1000’in üzerinde gösteri yaptı. Hokus Pokus programıyla dünyanın en önemli sihirbazlarını Türk seyircisiyle buluşturdu. Tunçer, Lale Mansur ile oynadığı ‘Olağan Mucizeler’ adlı oyunuyla dünyada ilgi çekmeyi başarmış ve bu oyunla ‘Afife En İyi Oyun yazarı’ ödülünü almıştı. (Yaşam Servisi)